Společnost Mylan se připravuje na další chřipkovou sezonu

Každý rok onemocní chřipkou na celém světě okolo 5 až 10 procent dospělých a 20 až 30 procent dětí.  V současnosti se výrobci už začínají chystat na chřipkovou sezonu 2020 – 2021.

Poradní skupina expertů Světové zdravotnické organizace (WHO) definovala doporučení pro složení vakcín proti chřipce, určených k použití v chřipkové sezoně 2020 až 2021 na severní polokouli. Dle Světové zdravotnické organizace je odhadovaná kumulativní mortalita na chřipku 10 na 100 000 osob. Vakcinace je nadále nejefektivnější prevencí závažného onemocnění způsobeného chřipkou, kterou v České republice každoročně onemocní statisíce lidí a 195 z nich zemře přímo v souvislosti s tímto onemocněním. Odhaduje se ale, že úmrtí souvisejících s nákazou chřipkou nepřímo může být ročně až 1500. Většina z těchto případů zůstává mimo oficiální statistiky, protože nejsou jako onemocnění chřipkou vůbec diagnostikována. Chřipková sezona, kdy se začíná s očkováním, startuje každoročně na podzim. Do té doby je nutné vyvinout očkovací látku.

Světová zdravotnická organizace každý rok doporučuje složení vakcín proti viru chřipky na základě globálního virologického sledování chřipky. Každý rok se totiž objevují nové kmeny tohoto viru. WHO letos doporučila kvadrivalentní vakcíny (zajišťující ochranu proti čtyřem kmenům chřipky) na bázi vaječných kultur pro chřipkovou sezónu 2020 až 2021 na severní polokouli s následujícím složením: varianta kmene A/Guangdong-Maonan/SWL1536/2019 (H1N1)pdm09; varianta kmene A/Hong Kong/2671/2019 (H3N2); varianta kmene B/Washington/02/2019 (linie B/Victoria) a varianta kmene B/Phuket/3073/2013 (linie B/Yamagata).

Společnost Mylan každoročně následuje doporučení WHO při výrobě vakcíny proti chřipce pro danou sezonu. Kvadrivalentní vakcína pomůže chránit proti dvěma virům chřipky typu A a dvěma virům chřipky typu B: A/H1N1, A/H3N2, B/Victoria a B/Yamagata. 

Při výrobě vakcín proti chřipce se nejběžněji používá výrobní proces na bázi vaječných kultur. Při zpracování nové vakcíny začíná výroba pomnožením viru ve vejcích. Virus je poté usmrcen (inaktivován), následuje štěpení (disociace) virových částic a „rozpuštění reprezentativních částí viru“ (solubilizace antigenů). Po očištění a sterilní filtraci se tyto antigeny individuálních kmenů smíchají s cílem dosáhnout požadovaného množství kmenu ve vakcíně. Poté je každá dávka balena jako jednorázová stříkačka.

Touto osvědčenou technologií je společnost Mylan schopna spolehlivě vyrobit vakcíny pro jednotlivé kmeny viru chřipky v krátkém časovém okně, které je k dispozici. Každý rok vyrábí desítky milionů dávek vakcín. Společnost rychle reaguje na každoroční doporučení WHO ke složení vakcíny a začíná na dodání vakcíny pracovat ještě před další chřipkovou sezonou.

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail