Zdravotnická skupina EUC se zapojila do testování na koronavirus

Mezi laboratoře oprávněné k diagnostice koronaviru SARS-CoV-2 (COVID-19) patří nyní také EUC Laboratoře a CGB laboratoř, které jsou součástí zdravotnické skupiny EUC. Obě pracoviště tak umožní zvýšit protestovanost české populace.

EUC Laboratoře zprovoznily odběrový stan pro indikované pacienty i samoplátce v Praze na Veleslavíně. „Testování v odběrovém stanu na Veleslavíně na COVID-19 je primárně určeno pro indikované pacienty praktickým lékařem, pneumologem nebo příslušnou hygienickou stanicí,“ informuje MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří, a dodává: „V případě volných kapacit odběrů lze umožnit i testování pro samoplátce.“

Provozní doba stanu je denně od pondělí do pátku, a to od 8 do 12 hodin (Veleslavínská 1/30, Praha 6). Podmínky odběrového stanu umožňují bezpečný přístup pacientů tak, aby indikovaní pacienti nepřicházeli do kontaktu se samoplátci. Indikovaní pacienti, kteří přijíždějí svým autem, jsou otestovaní přímo v něm. Cena vyšetření pro samoplátce je 2500 Kč.

CGB laboratoř se sídlem v Ostravě zahájila spolupráci s Nemocnicí s poliklinikou Karviná – Ráj, která chce rozšířit kapacity testování vzorků na COVID-19 odebraných v nemocničním stanu. CGB laboratoř v současné době otestuje 80 až 100 vzorků denně právě pro karvinskou nemocnici. „Plánujeme se dostat na dvojnásobek kapacity, abychom mohli testovat i pro další zdravotnická zařízení Moravskoslezského kraje. Vše koordinujeme s Krizovým štábem Moravskoslezského kraje,“ říká RNDr. Magdalena Uvírová, Ph.D., ředitelka CGB laboratoře.

Těsně před spuštěním je odběr a testování koronaviru v odděleném pavilonu EUC Kliniky Ostrava. Zde budou odebírány vzorky primárně indikovaným pacientům praktikem, pneumologem či hygienickou stanicí a v případě volných kapacit i samoplátcům.

Data ze zahraničí ukazují, že co nejvyšší protestovanost pomáhá se lépe s aktuální epidemiologickou situací vypořádat a umožňuje rozvolnění karanténních opatření. Číslo kolem 10 000 provedených testů denně v České republice spolu s aktivním vyhledáváním nakažených je cestou k efektivnímu snížení šíření viru v populaci. Rychleji se zachytí poměrně velký počet osob, které mají mírné nebo dokonce žádné příznaky onemocnění. Testovaní lidé s pozitivním nálezem se tedy začnou chovat ohleduplně vůči ostatním, protože vědí, že jsou nemocní a mohli by někoho nakazit. Aktuálně je v České republice kapacita k provedení 3000 až 4000 testů denně. Jednu z největších protestovaností má Jižní Korea, to jí umožňuje mít situaci pod kontrolou. Ještě lépe je na tom sousední Německo, kde otestují 160 tisíc lidí týdně.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail