Výrobci léčiv volají po výjimkách z omezení
Zdroj foto: Teva

Farmaceutický průmysl dnes není chráněný zákonem jako takzvaná kritická infrastruktura, a to se ukazuje jako problém. S ohledem na pandemii COVID – 19 a státem vyhlášený nouzový stav jsou firmy povinny dodržovat omezení a pravidla, která mohou vést až k výpadku dodávek, výroby a distribuce léčivých přípravků. V České republice přitom funguje několik výrobních závodů významných farmaceutických firem, na jejichž výrobu jsou odkázány miliony pacientů nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí. 

„Obrátili jsme se na premiéra Andreje Babiše a klíčová ministerstva s výzvou k zařazení farmaceutické výroby do režimu kritické infrastruktury. Upozorňujeme, že se společnosti jako Zentiva, Teva, PRO.MED.CS, Glenmark anebo Angelini dostávají při provozu svých výrobních zařízení do pro ně neřešitelných situací. Jde o dlouhodobě neudržitelný stav. Bez přijetí krizových opatření nemusí být vždy možné zajistit výrobu důležitých léků, na které pacienti spoléhají a potřebují je k životu,“ uvedl Mgr. Martin Mátl, výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem (ČAFF).

Navzdory nouzovému stavu a řadě krizových opatření veškeré činnosti v tuzemském farmaceutickém průmyslu plynule pokračují. Tisíce zaměstnanců farmaceutických společností pracují, aby zajistily dodávky a distribuci léčivých přípravků pacientům po celém světě. Pro zachování provozuschopnosti dělají jednotlivé společnosti maximum, avšak existují případy, které bez pomoci státu zvládnout nemohou. Mezi ty patří například nedořešený postup v případě vyhlášení karantény měst a obcí v místech výroby.

„Nemáme dnes scénář, jak zvládnout situaci, která nastala v obcích Litovel nebo Uničov. Byly de facto odříznuty od zbytku světa, což omezilo jak výrobu v tamních firmách, tak dojíždění zaměstnanců do práce. To je černý scénář, kterému se chceme naší výzvou vyhnout. Podle platných pravidel stačí najít mezi zaměstnanci ve výrobě jednoho nakaženého a vše se zastaví. Lidem s cukrovkou, vysokým tlakem nebo horečkou ale nemůžeme říci, že teď musí čtrnáct dní počkat, až někde skončí karanténa a pak se zase obnoví výroba jejich léků,“ vysvětlil M. Mátl.

Výrobci léčiv volají po jednání s ministerstvem zdravotnictví, ministerstvem vnitra a ministerstvem průmyslu a obchodu. Žádají po nich konkrétní kroky, které by vyřešily nejrůznější situace spojené s možným nařízením karantény ve výrobě, s existujícími logistickými omezeními nebo se zablokováním exportu vybraných léčiv.

„V Itálii, Španělsku či USA existují například propustky z míst v karanténě pro potřeby zachování provozuschopnosti farmaceutických firem. Potřebujeme také nastavit přesný a praktický systém pro kontroly na hranicích. Aktuálně příslušné složky v čele s celní správou nedokáží jednoduše rozlišit, jaké léky lze vyvézt a jaké nikoli. Rádi bychom předešli eskalaci celé věci na mezivládní úrovni a pokračovali v plynulém zásobování léčivými přípravky nejen u nás, ale i v okolních státech,“ upřesnil magistr Mátl.

Návrh požadovaných opatření:

  1. Zařazení farmaceutické výroby do režimu, jenž podle krizového zákona platí pro tzv. kritickou infrastrukturu.
  2. Schválení propustky z míst v karanténě pro potřeby zachování provozuschopnosti výroby farmaceutických firem.
  3. Zavedení speciálního režimu pro případ objevení nákazy koronavirem mezi zaměstnanci ve výrobním provozu farmaceutické firmy.
  4. Zavedení tzv. zelených pruhů (green lanes), které by usnadnily pohyb kamionů převážejících léky či potřebné suroviny na hranicích s ČR.
  5. Stanovení pravidel pro export léčivých prostředků, které jsou od prvopočátku výroby určené pro pacienty ze zahraničí.
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail