Návštěvnost on-line lékáren roste nebývalým tempem

Současná situace vyvolaná koronavirovou pandemií vede mimo jiné k tomu, že se většina Čechů uchyluje v těchto dnech k využití on-line lékáren. Celkový počet kliků (https požadavků) u největších on-line lékáren za den aktuálně roste o desítky milionů a většinou je i násobně vyšší než v období Vánoc a Black Friday.

České on-line lékárny, obrazně řečeno, doslova praskají ve švech. Ukazují to i statistiky, které uveřejňuje datové centrum vshosting~, které provozuje dvě ze tří největších on-line lékáren v České republice. „Největší tuzemské on-line lékárny zaznamenávají v průběhu roku průměrně několik stovek požadavků za sekundu pro jeden den. Mírně se to zvedá s příchodem zimního období a pochopitelně s nástupem například chřipkové epidemie,” uvádí Damir Špoljarič, CEO společnosti vshosting~, a pokračuje: „Příchodem koronaviru do ČR se průměrná návštěvnost zvedla cca trojnásobně a na této hodnotě se drží již třetím týdnem.“ Nápor na největší české lékárny v současné době převyšuje návštěvnost u celé řady velkých e-shopů v době jejich špičky, kterou představují zejména Vánoce, ale především nákupní horečka v podobě oblíbené akce Black Friday.

Průměrný počet kliků (https požadavků) v období cca od ledna do listopadu činí u jedné ze tří největších českých on-line lékáren zhruba 400 za vteřinu pro jeden den. K navýšení dochází v období Black Friday a Vánoc, kdy se hodnota zvýší na průměrných 550 kliků za vteřinu, což je nárůst o 37,5 %.  Při současném provozu ovšem počty kliků dosahují téměř 1600 za vteřinu, což představuje trojnásobně vyšší provoz. To znamená, že počty kliků se aktuálně snadno vyšplhají i přes sto milionů denně.

Extrémní nápor na servery má ale společnost vshosting~ pojištěný a její klienti se bát nemusejí. „V našich skladech jsme i na takové situace připraveni a disponujeme stovkami kusů hardware, v čele s náhradními servery. I přes to, že máme maximum našich procesů automatizovaných, v rámci třísměnného provozu máme neustále na příslušných místech administrátory a techniky schopné reagovat do 60 vteřin,“ zakončuje D. Špoljarič.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail