Spuštěn internetový rezervační systém eReceptů

Pilulka.cz stojí za spuštěním nové služby eRecept.cz, která je určena pro pacienty z celé České republiky. Plánuje je spojit se všemi českými lékárnami na jednom místě. Cílem eRecept.cz je umožnit pacientům si rezervovat léčivé přípravky na recept ve své lékárně. Následně si je mohou vyzvednout, případně si je nechat donést až domů. Služba eRecept.cz je pro všechny pacienty i lékárny zdarma.

Na stránce www.erecept.cz pacient zadá kód elektronického receptu, zvolí lékárnu ve svém okolí, zadá kontaktní údaje a vybere preferovanou formu odběru. Jeho e-recept je předán vybrané lékárně. Lékárna napřímo telefonicky kontaktuje pacienta. Následný výdej je čistě v pravomoci farmaceuta dle běžné lékárenské praxe. S případným roznosem léčiv mezi lékárnou a seniory nebo pacienty pomůžou dobročinné subjekty jako Sousedská pomoc nebo DoDo. „Naším cílem je zapojit co největší počet lékáren ve všech regionech. Platformu nabídneme všem krizovým telefonním linkám pro lidi v karanténě, pro nemocné, ale také pro zdravé seniory, aby nevycházeli v těchto dnech zbytečně do lékárny pro svá léčiva,“ říká Martin Kasa z lékáren Pilulka.

Platforma eRecept.cz digitalizuje komunikaci s lékárnou a omezí zbytečné návštěvy lékáren, po čemž v současné době lékárníci a Česká lékárnická komora volají. Lékárníci vyzývají z důvodu ochrany zdraví pacienty k bezkontaktnímu předání e-Receptu. V období tak rozsáhlé karantény lékárníci odmítají přebírat telefonní přístroje pacientů v lékárně pro načtení kódu eReceptu. Přesně toto služba www.erecept.cz také řeší.

„Pro vyloučení pochybností se nejedná o zásilkový výdej předpisových léčiv, který by musel mimo jiné splňovat prvky veřejné nabídky léčivých přípravků vázaných na recept on-line a výdej léčivých přípravků na základě objednávek zásilkovým způsobem. eRecept.cz nabízí propojení pacienta a farmaceuta na jednom místě. V případě, že pacient požádá farmaceuta o vydání léčiva třetí osobě a farmaceut nemá pochybnosti o bezpečnosti výdeje, může dojít i k dodání až domů skrze třetí osobu, ke které má pacient i farmaceut důvěru. Mimochodem je to naprosto běžná praxe. Plánujeme pomoci lékárnám v regionech s možností donášky léčiv, pokud nemají interní kapacity,“ dodává M. Kasa.

Zákon o léčivech § 83 říká: Léčivý přípravek, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, může být vydán i jiné osobě, než které je léčivý přípravek předepsán. Pokud však má farmaceut pochybnost, že osoba, které léčivý přípravek vydává, není schopna zaručit správné používání léčivého přípravku nebo jej může zneužít, léčivý přípravek nevydá.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail