Lidé se začali zásobovat přípravky s paracetamolem

V souvislosti s globální epidemiologickou situací ohledně onemocnění COVID-19 došlo v posledních týdnech k výraznému navýšení poptávky u některých volně prodejných léčivých přípravků, a to z důvodu předzásobování ze strany spotřebitelů. Je to patrné především u léčivých přípravků s obsahem léčivé látky paracetamol.

U nejprodávanějšího léčivého přípravku z této skupiny došlo v posledních týdnech k navýšení prodeje více než trojnásobně. Pro představu to znamená, že se během jednoho týdne prodala jindy měsíční poptávka, tj. přes 300 tisíc balení. Dle dostupných informací je obdobný nárůst prodeje patrný i u dalších léčivých přípravků s obsahem paracetamolu, a proto u mnoha z nich došlo k vyprodání. Takto enormní předzásobování ze strany pacientů vede ke krátkodobé nedostupnosti léčivých přípravků s obsahem paracetamolu na trhu.

Ve vztahu k této léčivé látce zástupci Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) připomínají, aby se lidé řídili příbalovou informací a nepřekračovali maximální doporučené denní dávky. V případě předávkování hrozí závažné poškození jater.

V tiskové zprávě vydané SÚKL stojí, že lékový úřad může potvrdit, že v příštích dnech jsou plánované dodávky v řádu několika set tisíc balení. Ministerstvo zdravotnictví ČR a SÚKL zároveň jednají o zajištění dalšího dovozu.

„Přesto vyzýváme všechny, aby zbytečně nehromadili léčivé přípravky, a prosíme o ohleduplnost k dalším pacientům, kteří svou léčbu také potřebují. Aktuální dostupnost léčivých přípravků na trhu Ministerstvo zdravotnictví ČR a SÚKL neustále monitorují. Jsme ve spojení s výrobci a držiteli rozhodnutí o registraci, kteří pracují na plynulém zajištění dodávek pro české pacienty. Pro doplnění uvádíme, že obdobná situace panuje ve více zemích Evropy, a proto některé státy (například Dánsko, Norsko, Irsko, Belgie) již omezily nařízením výdej volně prodejných léčivých přípravků. Jiné země
(například Slovensko) uvádějí nedostupnost paracetamolu, ibuprofenu i acylpyrinu,“ píše se v uvedené tiskové zprávě.

SÚKL také na svých webových stránkách poukazuje to, že v současné době neexistují žádné vědecky doložené důkazy, že by ibuprofen zhoršoval průběh infekce COVID-19. Více na:

http://www.sukl.cz/sukl/uzivani-leku-s-ibuprofenem-a-paracetamolem-s-ohledem-na.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail