Jaké to je vydat se z Marathónu do Athén si vyzkouší pacienti s roztroušenou sklerózou (RS) po celé České republice. Hromadně se totiž spolu se svými blízkými, lékaři i fyzioterapeuty zapojí do 24hodinového cvičení. Devátý ročník Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS) startuje v pátek 6. března v 16 hodin. Letos se do něj zapojují lidé z 30 českých a slovenských měst. Cvičební základnu budou mít maratonci v tělocvičně Prague British International School na Praze 4.
„MaRS propojuje nejen pacienty s roztroušenou sklerózou, ale i zdravé jedince po celé republice. Cvičit lze nejen na různých stanovištích, ale také doma. V Praze se budou 24 hodin v kuse po hodině střídat týmy v kruhovém tréninku. Cílem je kromě podpory fyzické aktivity pacientů i osvěta o roztroušené skleróze. Chceme motivovat všechny, kteří pociťují příznaky, jako je brnění rukou nebo rozostřené vidění, aby vyhledali lékaře a nechali se vyšetřit. Každý rok totiž v tuzemsku přibude přibližně 700 nových pacientů s touto zákeřnou nemocí, při včasném stanovení diagnózy mají šanci na opravdu kvalitní život,“ říká Kateřina Bémová z Nadačního fondu Impuls, který celou akci organizuje. Kromě kruhového tréninku si účastníci akce MaRS mohou tradičně zkusit také jógu nebo taichi, navíc na ně letos čeká i několik novinek. „Součástí maratonu bude nově i lekce salsy a v rámci doprovodného programu se mohou zájemci zúčastnit miniworkshopu pletení, kde potrénují obratnost prstů. Jedním z častých projevů roztroušené sklerózy je totiž ztráta citu v prstech a obtíže s jemnou motorikou,“ popisuje fyzioterapeutka Klára Novotná. Program je přizpůsobený i pacientům, kteří mají výraznější pohybové potíže a používají invalidní vozík. To, jaké cvičení je pro ně nejvhodnější, mohou zkonzultovat s fyzioterapeuty přímo na místě.
Výtěžek z dobrovolného vstupného maratonu organizátoři použijí na podporu rehabilitační péče pro pacienty s RS. „Vybrané peníze chceme mimo jiné věnovat i na koupi vertikalizačního stroje pro pacienty, kteří jsou upoutáni na invalidní vozík. Loni se akce MaRS zúčastnilo téměř 3300 lidí a podařilo se vybrat 386 099 korun,“ říká Kateřina Bémová.
Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, kterým trpí v České republice přibližně 20 000 pacientů. Pravidelný pohyb je pro ně naprosto stěžejní, a to v jakémkoli stadiu nemoci. „Tím, že nemocný cvičí a udržuje tělo v kondici, dochází k lepší obnově myelinu, který je zásadní pro přenos signálů mezi centrální nervovou soustavou a různými částmi těla. Důležitá je zejména pravidelnost pohybu. Pokud pacient nemůže docházet na skupinová cvičení nebo do posilovny, je vhodné cvičit alespoň doma. Každý pohyb se totiž počítá,“ vysvětluje prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc., vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, a dodává: „Cvičení navíc prokazatelně snižuje stres, který zhoršuje projevy roztroušené sklerózy. Současně by měli pacienti dbát o celkový zdravý životní styl. Kromě pravidelného cvičení by měli zdravě jíst a nekouřit.“
MaRS se letos koná v Praze, Brně, Berouně, Bělé nad Svitavou, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Chomutově, Jirkově, Jihlavě, Jánských Lázních, Kroměříži, Kunovicích, Liberci, Lázních Vráž, Mostě, Novém Boru, Olomouci, Klimkovicích, kde společně cvičí Ostrava s Frýdkem-Místkem, Plumlově, Pardubicích, Poděbradech, Radotíně, Teplicích, Týnu nad Vltavou, Uherském Hradišti, Ústí nad Orlicí/Letohradě, Žďáru nad Sázavou a Žirči u Dvora Králové nad Labem. Na Slovensku budou lidé cvičit na čtyřech místech – v Bratislavě, Kalné nad Hronom, Trnavě a Vranově nad Topľou. Více informací o maratonu MaRS je k dispozici na www.maratonmars.cz.