Nová celoevropská výzva pro výzkumné týmy zaměřena na koronaviry

Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) a její členové se připojily k úsilí Evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA) v boji s aktuální epidemií koronaviru (Covid-19). Úsilí se zaměřuje především na péči o postižené, zabránění šíření epidemie a vyvíjení nástrojů pro řešení této i budoucích epidemií. „Zároveň vyzýváme české výzkumné týmy, aby se zapojily do nejnovější výzvy iniciativy Innovative Medicines Initiative (IMI) zaměřené na vývoj diagnostických a léčebných nástrojů v boji s koronavirem,“ doplňuje Mgr. Jakub Dvořáček, výkonný ředitel AIFP.

Členské společnosti AIFP přijaly výzvu evropské federace a ve svých odborných databázích vyhledávají vhodné prostředky, které by bylo možné využít v boji proti koronavirům. Relevantní prostředky zahrnují diagnostiku a biomarkery, schválené léky nebo sloučeniny ve vývoji, jež by mohly být použity při léčbě pacientů infikovaných koronavirem. Členové asociace se dále snaží najít přípravky s možnou účinností, jako jsou inhibitory ACE, proteázové inhibitory nebo imunoterapeutické metody.

Na seznamu potenciálních prostředků, které mohou v rámci epidemie koronaviru pomoci, jsou podle názoru EFPIA dále údaje o molekulární charakteristice (patogenů, genomů), buněčných liniích, datech klinických vzorků v biobankách a virových laboratorních kulturách a kmenech. Ty by mohly pomoci při vývoji nebo ověření nových léčebných postupů.

 

Nová výzva pro výzkumné týmy

Na evropské úrovni dochází také k aktivizaci nové finanční výzvy prostřednictvím Iniciativy pro inovativní léčiva (IMI) pro výzkumné týmy a malé a střední podniky. Cílem aktuální výzvy je vývoj terapeutik, které pomohou v boji se stávající i případnými budoucími epidemiemi koronavirů. Část aktivit bude směřovaná také na vývoj rychlých a přesných diagnostických metod. „S ohledem na aktuální situaci bude tato výzva zpracovávána ve velmi krátkém čase, zájemcům doporučujeme s přihlášením neotálet,“ vysvětluje Jakub Dvořáček. Výzva IMI doplňuje probíhající globální aktivity v oblasti vývoje vakcíny proti Covid-19.

 

Minulé úspěchy výzev IMI: dvě nové očkovací látky

Evropská komunita společného výzkumu reagovala na globální zdravotní krize již v minulosti. Výzvy Ebola a Ebola+ prostřednictvím iniciativy IMI vedly ke dvěma novým očkovacím látkám, čtyřem diagnostickým metodám a novým nástrojům pro identifikaci a dodržování postupu léčby. Obdobná spolupráce má potenciál urychlit rozvoj nástrojů ke zvládnutí této epidemie. Umožňuje vznik sítí center excelence, která mohou představovat skutečný přínos a vytvořit infrastrukturu, jež bude možné mobilizovat při budoucích epidemiích.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail