Za doplatky na léky vrátila pojišťovna 90 milionů korun

Celkem 89 953 642 korun vrátila Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) svým klientům za přeplatky na léky, které doplatili v lékárnách v loňském roce. Peníze dostalo zpět 73 991 klientů pojišťovny.

„Počet lidí s nárokem na vrácení přeplatku za započitatelné doplatky na léky, stejně jako vrácená částka se významně zvyšují. Zatímco loni jsme vrátili klientům téměř 90 milionů korun, o rok dříve byla částka o 15,5 milionu nižší. Peníze za loňský rok jsme rozeslali 73 991 klientům, což je o 8244 více klientů než v roce 2018,“ říká mluvčí ZP MV ČR Hana Kadečková.

Právě od roku 2018 platí novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která roční limit doplatků za léky snížila dětem a seniorům od 65 let z původních 2500 Kč na 1000 Kč a důchodcům nad 70 let na 500 Kč. Ostatní občané mají roční limit ve výši 5000 Kč.

Od letošního ledna platí další novela zákona, která snížila roční limit i občanům s přiznanou invaliditou ve II. či III. stupni na 500 Kč z původních 1000, resp. 5000 Kč. Pokud tedy vydají na započitatelných doplatcích za léky v letošním roce více než 500 Kč, částky nad tento limit jim jejich zdravotní pojišťovny budou vracet.

Zatímco senioři a děti nemusejí o přeplatky pojišťovnu žádat, občané s přiznanou invaliditou se musí o přeplatek u své zdravotní pojišťovny přihlásit a zdravotní postižení doložit. „Klienti ZP MV ČR nám mohou žádost a doklady zaslat e-mailem nebo poštou. Nevyžadujeme jejich osobní návštěvu na přepážkách pojišťovny,“ dodává Hana Kadečková. Bližší informace je možné najít na webových stránkách ZP MV ČR.

Výši započitatelných doplatků svým klientům hlídá sama pojišťovna, která jim peníze posílá zpět zcela automaticky. V případě, že si klient jmenované pojišťovny chce zkontrolovat, jaké doplatky za léky mu byly do limitu započítány, může pojišťovnu požádat o roční výpis z účtu, kde jsou jednotlivé evidované doplatky uvedeny nebo si zřídit elektronickou komunikaci a nahlédnout v počítači do svého výpisu vykázané zdravotní péče kdykoliv bude chtít. Pro mobilní telefony existuje aplikace ZP211.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail