Biosimilars přinášejí úspory ve výši až 100 miliard eur

Každoročně onemocní v České republice přibližně 100 000 lidí rakovinou. Náklady na její léčbu kontinuálně narůstají. Od roku 2015, kdy se v léčbě používají i biosimilars, došlo podle údajů Evropské centrální banky v Evropě ke kumulativní úspoře ve výši 50 až 100 miliard eur. Díky biosimilars se k biologické léčbě dostane větší počet pacientů.

Léčba onkologického pacienta v současnosti přináší celkové vyléčení či významné prodloužení života. Mnoho pacientů se stane chronickými s následnou dlouhodobou léčbou, která jim zajišťuje, že můžou vést normální život. Dnešní medicína dokáže v případě některých onkologických onemocnění dosáhnout celkového vyléčení či významného prodloužení života. Někteří pacienti díky dlouhodobé léčbě mohou vést normální život. Významnou roli v této léčbě hrají takzvané biologické léky.

S tím je ovšem spojen výrazný nárůst nákladů ze zdravotního pojištění. Počet pacientů s rakovinou se dle údajů VZP za posledních pět let zvýšil o 7,14 %, náklady na jejich léčbu ale za stejné období vzrostly o 16,36 %, konkrétně o více než dvě miliardy korun.

Jednou z možností, jak přispět k zachování udržitelnosti veřejných rozpočtů je využití takzvaných biosimilars, které plní v oblasti biologické léčby podobnou roli jako generika vůči tradičním léčivům. Přicházejí na trh po skončení patentové ochrany původního biologického přípravku, přinášejí ale konkurenci, a tím i nižší cenu. Pozitivní dopad biosimilars na finanční udržitelnost systémů zdravotní péče je neoddiskutovatelný. Podle údajů Evropské centrální banky používání biosimilars v Evropě přineslo od roku 2015 kumulativní úspory ve výši 50 až 100 miliard eur.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail