O čem si můžete přečíst v časopisu Pharma Profit 32/2020?

V úvodu letošního prvního čísla je upoutávka na některé prezentace z programu 12. kongresu Pharma Profit, který se koná 25. března 2020 v Praze.

V pravidelné rubrice Tváří v tvář tentokrát přinášíme rozhovor s ministrem zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adamem Vojtěchem, MHA, jenž v něm nejen zhodnotil největší změny, které se ve zdravotnictví loni udály, ale také nastínil, jaké změny čekají celý zdravotní systém v roce letošním. Podstatná část rozhovoru je věnována lékárenství a aktuálním tématům, jako je ověřování pravosti léčiv, emergentní systém či odměňování.

Inovace pro život je název ojedinělé studie, která mapuje dopady inovativní léčby na pacienta, zdravotní a sociální systémy i na ekonomiku ČR a o které je řeč v článku v rubrice Pharma fokus. Součástí článku je i přehled nejzajímavějších dat, která studie zaměřená na devět terapeutických oblastí, a to diabetes mellitus II. typu, karcinom prostaty, karcinom prsu, karcinom tlustého střeva a konečníku, chronickou myeloidní leukémii, chronickou obstrukční plicní nemoc, revmatoidní artritidu, roztroušenou sklerózu a idiopatické střevní záněty, obsahuje.

V rubrice Žena ve farmacii se tentokrát představuje RNDr. Barbora Večerková, vedoucí zdravotnického výzkumu společnosti Nielsen. Původně se sice chtěla stát lékařkou, ale nakonec díky náhodě vystudovala molekulární biologii a genetiku. Tomuto oboru se sice pár let věnovala, pak ovšem další náhoda přispěla k tomu, že se už 25 let věnuje zdravotnickému výzkumu, a má tak velmi dobrý přehled i o lékárenském trhu.

Magistra lékárna U Polikliniky v pražských Modřanech, o níž je řeč v rubrice Lékárna při cestě, byla sice založena teprve před pěti lety, ale už má za sebou také stěhování do jiných prostor. Přesun o pouhé dva bloky se ovšem bohatě vyplácí, stejně jako se vyplácí dlouhodobá péče o pacienty i díky věrnostnímu programu. Velmi pozitivní ohlas má také nová služba rezervace léků přes mobilní aplikaci.

Článek v rubrice Pharma monitor pojednává o přípravcích na podporu trávení, očistu organismu a zdravý životní styl. Pro celý segment je charakteristické hlavně rostoucí povědomí populace o funkci probiotik, které se promítá do jejich vyšších prodejů. A podobně jako u dalších kategorií je i u jmenovaných produktů znát, že lidé čím dál víc preferují přípravky na přírodní bázi.

Vývoji v kategorii nachlazení, kašel, rýma a chřipka je věnován článek v rubrice Pharma sezona, jehož součástí je také bohatý přehled novinek uvedených na trh v posledních 12 měsících. Přestože se v jedné z nejsilnějších kategorií na lékárenském trhu neobjevil v posledním roce žádný převratný trend, určité prohlubující se tendence jsou znát. Lidé čím dál víc kladou důraz na účinnost přípravků a na jejich přírodní složení. A lékárníci také potvrzují, že pacienti mají velký zájem o kombinované přípravky, které řeší několik symptomů najednou, ale které se ne pro každého hodí.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail