Ministr Vojtěch odstartoval roadshow ke kampani Studuj zdrávku
Foto: MZ ČR

V průběhu lednové návštěvy Ostravy zahájil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch roadshow v rámci kampaně Ministerstva zdravotnictví Studuj zdrávku. Do konce února 2020 proběhnou besedy se žáky v základních školách ve vybraných městech ČR a budou otevřeny interaktivní zóny pro zájemce o studium zdravotnických nelékařských oborů a práci ve zdravotnictví v místních obchodních centrech.

Jaké předpoklady bych měl mít, když chci jít studovat zdrávku? Co všechno vlastně obnáší práce sestry? Jak náročná je práce záchranáře? Tyto a další otázky měli žáci ZŠ Matiční v Ostravě nejen na ministra zdravotnictví, ale i na náměstkyni pro ošetřovatelskou péči FN Ostrava Andreu Polanskou a vrchní sestru kliniky tamní hematoonkologie Kateřinu Hašovou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se studenty probral možnosti uplatnění ve zdravotnictví a zdůraznil, že práce v něm je výzvou i celoživotním posláním. Po debatě v zóně Studuj zdrávku v OC Nová Karolína měli žáci možnost zažít operaci ve virtuální realitě na simulovaném operačním sále.

„Pracovat ve zdravotnictví je prestiž. Tato práce dává obrovský smysl pro celou společnost. Měli bychom to ukázat mladým lidem, kteří jsou dnes v 8. a 9. třídách na základních školách a rozhodují se, kam se vydat na střední školu, nebo i později na vysokou, a přemýšlí, proč má vlastně smysl pracovat jako sestra, záchranář či laborant,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, kterého potěšilo, že měli přítomní žáci ZŠ Matiční skutečný zájem o práci ve zdravotnictví: „Jsem rád, že se žáci zajímali nejen o práci na pozicích sester či záchranářů, ale jeden z nich měl dokonce i přesnou představu o tom, že se chce stát praktickým lékařem.“

Ministerstvo zdravotnictví spustilo kampaň Studuj zdrávku v reakci na neutěšenou personální situaci ve zdravotnictví, zejména v oblasti nelékařského personálu. Ministerstvo se tak zaměřuje nejen na opatření, která stávající zdravotníky v systému udrží, ale snaží se také vyvíjet aktivity, jak do oboru přilákat mladé lidi. „Nelékařský personál hraje ve zdravotnictví absolutně klíčovou roli. Chceme těmto profesím vrátit ztracenou prestiž, kterou si neoddiskutovatelně zaslouží. Práce ve zdravotnictví zároveň vyžaduje velkou dávku odvahy a odhodlání, ale je stabilní, protože je v ní téměř nulová nezaměstnanost, a dnes už i dobře ohodnocená,“ dodal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Další zastávkou kampaně Studuj zdrávku, včetně besedy s ministrem zdravotnictví a interaktivní zóny v místním obchodním centru, bude 4. února Plzeň.

Termíny únor 2020

  1. 2. Plzeň (zóna i beseda)
  2. 2. Hradec Králové (zóna i beseda)
  3. 2. Brno (beseda)
  4. 2. Praha (zóna i beseda)
  5. 2. Ústí nad Labem (pouze beseda)
  6. 2. České Budějovice (zóna i beseda)
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail