Benu si posvítilo na novoroční předsevzetí

Přestat kouřit, zhubnout, více cvičit, udržovat zdravý životní styl či ušetřit peníze. To jsou nejčastější úkoly, které si Češi do nového roku dávají. Předsevzetí si určuje téměř každý druhý Čech. Polovina z nich je však nedotáhne do konce a každý pátý jejich plnění vzdá už během prvního měsíce. Vyplývá to z průzkumu, který loni v prosinci realizovala agentura IPSOS pro společnost Benu Česká republika.

Nejčastějším předsevzetím (20,6 % respondentů) je závazek přestat s kouřením a dávají si ho zejména lidé ve věkové kategorii 54 až 65 let. Podle PharmDr. Michaly Belasové ze společnosti Benu si právě lidé v tomto věku začínají uvědomovat, jaké zdravotní následky kouření může zanechat: „Po dvaceti až třiceti letech kouření cigaret už samozřejmě tělo začne dávat výrazněji najevo, že je nadměrně zatěžováno. Člověk na sobě začne pociťovat změny a reálně se bát o svůj zdravotní stav.“ Přestat kouřit ale úspěšně zvládne pouze 5 % kuřáků: „Vzdát se cigaret je opravdu těžké. S odbornou pomocí se však úspěšnost zvyšuje až na 40 %. Lidé, kteří projdou odvykacím programem v našich lékárnách, mají dle našich statistik dokonce více jak nadpoloviční šanci zbavit se svého zlozvyku,“ dodává Michala Belasová a uvádí, že konzultace jsou zdarma a v lékárně lidem navíc poradí, jak čerpat příspěvky pojišťoven na podpůrné prostředky. „Naše konzultace jsou určeny i uživatelům elektronických cigaret, u nichž může být závislost na nikotinu vzhledem k povaze těchto nahřívačů ještě vyšší,“ říká PharmDr. Belasová.

Dalším častým předsevzetím je závazek zhubnout (16,6 % respondentů) a častěji cvičit (12,2 % respondentů). Celkově změnit životní styl a snížit stresovou zátěž chce téměř desetina Čechů. Podle Michaly Belasové by se lidé měli také více zajímat o svůj zdravotní stav jako celek a snažit se o sebe více pečovat: „Samozřejmostí jsou pravidelné preventivní prohlídky u lékaře, ale je dobré pro sebe udělat i něco navíc. Lidé se v dnešní době často zanedbávají, protože nemají čas. Proto jsme v lékárnách Benu začali nabízet i základní zdravotní testy a konzultace, které jsou rychlé a bezbolestné. Ti, kteří už naše konzultace vyzkoušeli, oceňují především jednoduché objednání a prostředí lékárny, které je jim dostupnější než ordinace,“ dodává M. Belasová.

Trend zanedbávání prevence potvrdil i průzkum. Z jeho výsledků totiž mimo jiné vyplynulo, že každý čtvrtý respondent má zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi. Oproti tomu 56 % dotázaných odpovědělo, že zvýšený cholesterol nemají. Na pravidelné kontroly přitom ale dochází pouze každý třetí z respondentů. Benu se chce pokusit tento negativní trend zvrátit: „Nabízíme zákazníkům bezplatné měření hladiny cholesterolu v krvi. Pravidelná kontrola je klíčová právě proto, že vysoký cholesterol nebolí a nemá akutní příznaky. Při vysoké hladině cholesterolu v krvi přesto hrozí velké zdravotní problémy, jako jsou mozková mrtvice či srdeční infarkt,“ vysvětluje Michala Belasová. Kromě již zmíněných nabízí společnost Benu i další konzultace, jako je testování paměti či ověření interakcí užívaných léků. „Během našeho veřejného průzkumu jsme zjistili, že lidé by v lékárně rádi využili právě možností měření hladiny cholesterolu (58 % respondentů), měření hladiny cukru v krvi (57 % respondentů) či testování paměti (40 % respondentů). Málokterý z respondentů přitom ale tušil, že může takové služby v lékárně doopravdy využít. Naším cílem je dostat do povědomí pacientů, že lékárna není jen o výdeji krabiček s léky, ale že v ní mohou vyhledat a využít odbornou zdravotní pomoc, která je v rámci programu Benu Plus bezplatná,“ uzavírá PharmDr. Belasová.

 

 

 

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail