Síť Benu zaznamenává vyšší zájem o léky připravené v lékárně

Jako jeden z faktorů, které přispívají k posilování magistraliter přípravy, se označují opakované výpadky v dostupnosti některých léčiv na našem trhu. Za některé mohou jako náhradu nabídnout vybrané lékárny individuálně zhotovené přípravky. Těch se pro pacienty vyrábí čím dál více. Například lékárenská síť Benu vyřídila vloni téměř jeden milion objednávek, letos je předpokládán ještě vyšší objem.

Krátkodobé či dlouhodobé výpadky dodávek léků patří mezi hlavní důvody, proč je po přípravcích zhotovených na míru v lékárnách v poslední době větší zájem. „Měsíčně vyřizujeme přes 80 tisíc receptů na individuální výrobu léčivých přípravků. Většina našich lékáren má vlastní laboratoř uzpůsobenou pro přípravu léčiv, a proto některé receptury zvládneme připravit už do patnácti minut, či za pár hodin. Na jiné je třeba počkat do druhého dne, záleží zejména na požadovaném množství,“ říká PharmDr. Michala Belasová, vedoucí odborných projektů lékárenské sítě Benu.

Množství objednávek na individuálně zhotovené přípravky stoupá podle lékárníků i proto, že takto zhotovená léčiva mohou mít vyšší obsah účinné látky. „Pacienti mají s léky na míru pozitivní zkušenosti a mnohdy o ně aktivně sami žádají,“ doplňuje Michala Belasová.

Možností zhotovit léčivé přípravky přímo v lékárenských laboratořích využívají mnohem častěji také lékaři. Mezi nejběžnější léky připravené v lékárenských laboratořích na základě lékařského předpisu patří přípravky na ekzémy, lupénky či plísně.

„Hlavním důvodem, proč předepisuji takto vyrobená léčiva, je možnost určit koncentraci účinné látky a množství připravovaného léku s ohledem na velikost ošetřovaných ploch pokožky nebo pacientův věk. Pozitivní je také široké spektrum dostupných účinných látek. Pro pacienty je zase někdy příjemným bonusem menší doplatek,“ říká kožní lékařka Lenka Pavlíčková z ordinace Dermacentra v pražské Poliklinice Mazurská.

V laboratořích lékáren se vyrábějí zejména masti, prášky, kapsle, čípky, globule nebo roztoky. „Pro přípravu léků na míru nám slouží moderní zázemí laboratoří, které jsou dnes součástí většiny lékáren. Bez dobře zvládnutého lékárnického řemesla se ale jejich výroba neobejde,“ uvádí Michala Belasová. Ve většině případů si s individuálním zhotovením léků umí poradit farmaceutický asistent. Složitější receptury léků si bere v lékárenské laboratoři na starost farmaceut.

U podstatné části takto vyrobených přípravků jde o náhradu za lék předepsaný na recept. Lékárníci nahrazují zejména dlouhodobě chybějící léčiva na kožní onemocnění či urogenitální infekce, léky s protizánětlivými či protialergickými účinky, oční kapky nebo léčiva proti bolestem hlavy či k léčbě dráždivého tračníku.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail