Na dnešek připadá Mezinárodní nekuřácký den

Mezinárodní nekuřácký den připadá vždy na třetí čtvrtek v listopadu, letos tedy na 21. 11., a je připomenutím, že kouření škodí nejen samotným kuřákům, ale že zplodiny, které při něm vznikají, jsou škodlivé i pro takzvané pasivní kuřáky.

V České republice kouří zhruba čtvrtina lidí starších 15 let. Cigarety přitom ročně stojí za 15 až 16 tisící úmrtími. V průměru si kuřáci zkracují život nejméně o deset let. Nejčastější příčinou úmrtí v souvislosti s kouřením jsou nemoci srdce a cév, nádorová onemocnění nebo respirační choroby.

Oborová zdravotní pojišťovna přispívá svým klientům až 4000 Kč na léčivé přípravky pro odvykací léčbu kouření. Ty pomáhají zmírnit příznaky po vysazení nebo omezení cigaret nebo zmírňují uspokojení z kouření. Žádost o příspěvek je třeba doplnit potvrzením o léčbě či ukončení léčby závislosti na tabáku ve specializovaných Centrech léčby závislosti na tabáku.

„Odvykání kouření funguje nejlépe teprve tehdy, když se člověk vědomě rozhodně s kouřením skoncovat. S tím může pomoct konzultace s odborníky. Kombinace expertní pomoci a farmakologické léčby může být při léčbě závislosti na tabáku tou nejúčinnější cestou, a proto na ni přispíváme,“ vysvětluje Jitka Vojtová, zdravotní ředitelka Oborové zdravotní pojišťovny.

Kombinace farmakologické léčby a intenzivní intervence může být úspěšná až u třetiny kuřáků.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail