Podle analýzy přispívá dostatečná generická konkurence k dostupnosti léčby

Výpadky léků trápí v současnosti celou Evropu, a tak si Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) nechala zpracovat analýzu, která ukázala, že dostatečná generická konkurence zajišťuje dostupnost léčby pro pacienty. V případě, že jsou na trhu alespoň čtyři přípravky se stejnou účinnou látkou, je dostupnost této účinné látky pro pacienty zajištěna.

„Výpadky v dodávkách léků jsou běžným jevem, ke kterému docházelo a dochází z různých důvodů prakticky ve všech evropských zemích,” zmiňuje Ing. et Ing. Martin Šlégl, MIM, general manager společnosti IQVIA pro Českou republiku a Slovensko.

Výpadky jsou závažnou komplikací pro pacienty a zdravotníky zejména v případě, když se jedná o lék, který není možné nahradit jiným léčivým přípravkem se stejnou účinnou látkou. Pokud se ale výpadek dotkne léku s obsahem účinné látky, jejíž patentová ochrana již skončila, je důležité, aby na trhu byla dostatečná konkurence výrobců generických léčiv, která zajišťuje dostupnost účinné látky pro pacienty v případě výpadku jednoho z dodavatelů.

„Podrobná analýza výpadků dodávek léčiv provedená za období 12 měsíců ukázala, že celkový počet účinných látek, které nebyly dostupné alespoň jeden měsíc, bylo jednatřicet. Riziko takového výpadku rovněž přímo souvisí s počtem zaměnitelných přípravků se stejnou účinnou látkou (generických léků). U účinných látek, které jsou zastoupené v České republice alespoň čtyřmi a více léčivými přípravky, k výpadkům bez adekvátní náhrady prakticky nedochází,“ doplňuje RNDr. Hynek Valerián, CSc., MBA, associate director, offering management, z české pobočky společnosti IQVIA.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail