
Z chřipky máme respekt, mohla by nám podkopat zdraví a navždy omezit kvalitu našeho života, přiznávají čeští senioři. Strach mají zejména z toho, že by se už nedostali zpět do původní kondice a nemohli se věnovat svým koníčkům. Přesto o očkování uvažuje jen málo z nich.
Zkušenost se silnou chřipkou mají přes dvě třetiny lidí v důchodovém věku. Čtvrtina ji měla za poslední roky dokonce více než třikrát. Ukázal to průzkum, který dělala agentura ppm factum pro společnost Sanofi. Vyplynulo z něj také, že o očkování proti chřipce letos uvažuje jen třetina seniorů. Častěji jde o ty, kteří žijí aktivním životem, věnují se svým koníčkům, sportu a jezdí na dovolené. A také o ty, kdo si chřipkou v uplynulých letech prošli. Stále je to však málo. „Proočkovanost českých seniorů je obecně slabá. Téměř polovina dokonce vůbec neuvažuje o preventivním očkování proti chřipce,“ říká Libor Kytýr, ředitel komunikace ze společnosti Sanofi.
Hlavním důvodem pro vakcinaci je pro většinu seniorů obava z vážných zdravotních komplikací a snaha snížit riziko přenosu nemoci na své okolí. Čtyři z deseti dotazovaných také udávají, že se snaží nemoci vyhnout, protože by je omezila v jejich zálibách. „Dvě třetiny dotazovaných starších 70 let si navíc uvědomuje, že chřipka může mít neblahé zdravotní následky. Mezi seniory mladšími 70 let je to polovina,“ dodává Libor Kytýr.
Z minulých zkušeností českých seniorů také vyplývá, že nemoc déle prožívali ti, kteří jsou v běžném životě méně aktivní. Sportovce nebo ty, jež se intenzivně věnují svým koníčkům, trápila výrazně kratší dobu. Shodli se však, že v průběhu nemoci se většina z nich nezvládla starat o domácnost, polovina musela oželet své zájmy nebo přestat vypomáhat rodině například s hlídáním vnoučat.
Pětina seniorů, kteří onemocněli chřipkou, udává, že nemoc měla výrazný dopad na jejich následný zdravotní stav. 14 procentům dotazovaných zhoršila chronické onemocnění.





