Jitka Netolická, marketingová manažerka sítě Chytrá lékárna

Když před několika lety čirou náhodou navštívila jednu z brněnských Chytrých lékáren, jejich koncept Mgr. Jitku Netolickou, současnou marketingovou manažerku sítě těchto lékáren, doslova oslnil.

Jako malá si přála být paní učitelkou. Při vzpomínání na školní léta ovšem přiznává, že ohledně dalšího studia nakonec tápala: „Když jsem končila základní školu, maminka mi navrhla, že by nemusela být marná obchodní akademie, a tak jsem nakonec šla na střední ekonomickou školu na obor všeobecná ekonomika.“ Před maturitou chvíli uvažovala i o tom, zda nepokračovat ve studiu na škole vysoké. „Problém byl, že jsme měli v Brně maturovat jako poslední, takže nebylo možné přijímací zkoušky na vysokou školu stihnout. Pak nám zase maturitu přesunuli, takže jsem nakonec od myšlenek na vysokoškolské studium upustila,“ vysvětluje.

 

Zažehnutá marketingová jiskra

Po maturitě tak Jitka Netolická nastoupila do překladatelské a tlumočnické agentury, kde se jí jednou dostal do ruky překlad textu o marketingu. „Začetla jsem se do něj a zjistila jsem, že bych se tomuto zajímavému oboru chtěla věnovat. Tenkrát zde byl marketing ale takříkajíc v plenkách a třeba marketingové agentury ještě neexistovaly,“ říká.

Později ovšem dostala příležitost pracovat ve firmě, která se zabývala průzkumy veřejného mínění a marketingovými výzkumy, a tím se k němu přiblížila. Postupně pracovala i v jiných společnostech. Vždy se ale snažila, aby šlo o práci spojenou s marketingem. V tomto ohledu jí hodně dalo působení ve společnosti Ahold, kde měla skvělou manažerku, která vedla marketingový tým. „Od ní jsem se naučila spoustu věcí. Z nabytých zkušeností jsem pak těžila i v dalších zaměstnáních. Vyzkoušela jsem si také práci takzvaně na druhé straně barikády, tedy v agenturách, které klientům radí ohledně marketingových strategií,“ popisuje.

 

Osudové setkání

Od roku 2001 pracovala ve společnosti Aeon, která se zabývala internetovým výstavnictvím. „Pořádali jsme jednu konferenci, na niž byl pozván profesor z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, který přednášel o výstavnictví. Bavila jsem se s ním o historii veletrhů a po tomto setkání jsem začala uvažovat o tom, že by stálo za to si doplnit vysokoškolské vzdělání a spojit tím mnohaleté praktické znalosti s teorií,“ vypráví.

Po úspěšných přijímacích zkouškách začala na univerzitě ve Zlíně studovat marketing a sociální komunikaci. Když dokončila bakalářské studium, právě se chystala na mateřskou dovolenou. „Tehdy jsem si nedovedla představit, jak se zvládnu zabývat pouze mateřskými povinnostmi, a tak jsem se přihlásila na navazující magisterské studium. Když jsem na něj nastupovala, byla už dcerka na světě. S manželem jsme s ní dojížděli do Zlína, byli ubytovaní v hotelu, kde ji muž hlídal, zatímco já byla ve škole,“ objasňuje.

 

Láska na první návštěvu

Po mateřské dovolené si musela kvůli hromadnému propouštění z firmy, kam se měla vrátit, hledat nové zaměstnání. Práci našla v jedné marketingové agentuře, ale spokojená tam nebyla. „Tehdy jsem čirou náhodou zašla do Chytré lékárny, ačkoliv jsem do té doby do lékáren naštěstí moc chodit nemusela. Pak jsem tuto lékárnu navštívila ještě několikrát a byla jsem přímo oslněná jejím konceptem. Bylo to něco naprosto odlišného od klasických lékáren, šlo o úplně jiný svět, kde byli všichni usměvaví, příjemní a kde měli tolik zajímavých produktů,“ vzpomíná.

Chytrá lékárna ji zaujala natolik, že napsala na její personální oddělení, že by si u nich přála pracovat. „S personalistkou a později i s vedením firmy jsem začala komunikovat a po pár setkáních jsme se dohodli na spolupráci. Tím jsem se dostala k lékárenství, ačkoliv jsem s tímto oborem z minulosti neměla žádné zkušenosti,“ vysvětluje.

Hned první úkol v novém působišti představoval velkou výzvu: „Chytrá lékárna pořádala první odbornou konferenci pro své zaměstnance a jednatelka společnosti mě pověřila jejím moderováním. O oboru jsem nevěděla nic, navíc jsem byla nesvá z kontaktu s novými kolegy, takže to pro mě bylo dost obtížné. V úvodu konference jsem se přiznala, že v oboru nejsem kovaná, což se mi osvědčilo, protože se mi pak daleko snáz komunikovalo a kolegové mě brali jako parťáka. Letos už budu moderovat pátou konferenci a moc se těším, že se potkám se všemi kolegy, a stejně tak jsem zvědavá na všechny přednášky.“

 

Síla sociálních sítí

Když má popsat specifika marketingu v lékárenství, vysvětluje: „Díky stále se měnícímu on-line prostředí se velmi rychle mění i jednotlivé marketingové nástroje. Člověk se tedy musí hodně snažit, aby držel krok s dobou. Ve farmacii je sice svět marketingu poměrně konzervativní, ale Chytrá lékárna tím, že je velmi akční a pokroková, se tomu dost vymyká. V současnosti dorůstá generace, která si uvědomuje, že do lékárny se může chodit nejen v době, kdy je člověk nemocný. Ani já dnes nechápu, proč jsem ji nenavštěvovala už dřív, když vidím, jaký sortiment například od kosmetiky až po zubní pasty v nich máme. Každopádně nejvíc jsem si ale musela zvykat na legislativní opatření a omezení, která ve farmacii platí. Řadu otázek tedy musím konzultovat s právníkem, což pro mě byla velká změna oproti tomu, na co jsem byla zvyklá z jiných oborů.“

Za největší posun označuje využití on-line marketingu. „Ukázalo se, že klienti zase tak konzervativní nejsou a že on-line marketing vládne světu a člověk se tomu musí přizpůsobit. Proto jsme se do něj vrhli a využíváme řadu možností, které nabízí. Vydáváme mnoho edukativních blogových materiálů, které publikujeme na našem webu, samozřejmostí je každodenní komunikace na sociálních sítích. Přiznám se, že mě stále překvapuje, jak jsou například Facebook či Instagram využívány. Ukazuje se, že jsou přitažlivé nejen pro mladé, ale že je používá střední i starší generace, takže na našem Facebooku na příspěvky například hodně reaguje skupina šedesátníků i starších,“ popisuje, jak se za jejího působení začal v Chytré lékárně rozvíjet on-line marketing. Zároveň dodává, že se jí osvědčilo spolupracovat i s lékárníky: „Mnoho z nich je mladých a se sociálními sítěmi se kamarádí, proto jsem je vyzvala, zda se nechtějí spolupodílet na tvorbě obsahu. Tím, že jsou přátelští a tvořiví, výborně se s nimi spolupracuje.“

Za důležitou součást své práce považuje i pravidelné návštěvy lékáren, aby věděla, co jejich zákazníci žádají, o co mají zájem. „Díky tomu pak můžeme nabídky a informace, které jim poskytujeme, správně vybalancovat,“ podotýká.

Když má Jitka Netolická popsat, jaké vlastnosti a zkušenosti se jí na současné pozici osvědčují nejvíce, neváhá: „Člověk musí umět dotáhnout věci do konce, když to neudělá, vždy se mu to vymstí. Vždy se snažím zvládnout každý úkol, i když se zpočátku zdá těžko řešitelný. Mnohdy pouze stačí jej rozdělit na části, které už řešitelné jsou. A to se mi neustále osvědčuje.“

 

Vášnivá čtenářka

Aby lékárnu nemusela navštěvovat výhradně coby pacient, snaží se pracovní nasazení vyvažovat odpočinkem. Zatímco dříve byla zvyklá od rána do večera sedět v kanceláři a hlad zahánět chroupáním sušenek, dnes už tento nezdravý styl opustila. „Naučila jsem se chodit na oběd. Díky tomu, že opustím kancelář a projdu se, si báječně pročistím hlavu,“ podotýká.

Její velkou zálibou je četba. Měsíčně přečte dvě tři knihy. Číst se snaží nejen doma nebo při čekání na dceru v kroužku, ale čte i cestou do práce. „Nyní už je to v pohodě, protože vím, kde se cestou musím vyhnout sloupům. A samozřejmě se musím vyhýbat místům, kam chodí lidé venčit své psí mazlíčky,“ říká se smíchem a dodává, že sedavé zaměstnání se snaží kompenzovat cvičením jógy. Času sice nemá nazbyt, ale někdy se jí podaří vyšetřit chvilku času na to, aby si udělala radost vytvořením například nějakého šperku. Když byla dcera malá, háčkovala jí hračky a vytvářela kostýmy na maškarní plesy apod.

„Pokud jde o dovolené, máme celá rodina ráda ty poznávací, takže hodně cestujeme po republice. Na polehávání u moře nás moc neužije. Část dovolené také trávím cestováním na dceřiny taneční soutěže. Každoročně tak býváme týden na soutěži v Praze a další týden pak v Německu a vždy při té příležitosti navštívíme zajímavá místa a akce v okolí,“ popisuje a připojuje, že za báječný způsob odpočinku považuje také houbaření.

Markéta Grulichová

marketa.grulichova@atoz.cz

Článek v plném znění najdete v časopisu Pharma Profit 30/2019.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail