Češi drží diety, ale stále patří k nejobéznějším

Češi se pravidelně umísťují na předních příčkách ve statistikách obezity evropské populace. Obézní je podle odborníků čtvrtina českých žen a 22 % mužů, další čtvrtina české populace trpí nadváhou. Zdá se, že Češi na svou váhu rezignovali, ale není tomu tak. Podle výzkumu značky KetoMix a společnosti Stem/Mark, který proběhl letos v srpnu, drželo ve svém životě dietu téměř 76 % žen a 40 % mužů. Úspěšnost klasických diet je ale velmi nízká. Trvale zhubnout se podle výzkumu podařilo jen 20,4 % žen. Muži si vedou o něco lépe. Trvale zhubnout se podařilo 34,6 % dotazovaných.

„Podle dlouhodobých statistik by se mohlo, zdát, že Češi neřeší, co a kolik toho jedí. Že je jim jedno, zda mají nadváhu nebo obezitu. Výzkum však ukázal pravý opak – 68,7 procenta dotazovaných žen a 52,4 procenta dotazovaných mužů není spokojeno se svou postavou z hlediska váhy. Rozhodně tedy neplatí, že bychom se pocitově cítili ve svých tělech dobře. Jen možná nevíme, jak na to,“ uvedla Eva Sroka, marketingová ředitelka značky KetoMix.

Ukázalo se, že 32,1 % dotazovaných žen a 43,7 % mužů dietu doporučil jejich lékař. Zároveň však dodávají, že nějakou metodu hubnutí lékař doporučil pouze 23,5 % žen a 24,3 % mužů. „Zdá se nám alarmující, že lékaři doporučují svým pacientům zhubnout, zároveň jim však nenabízí žádnou variantu, jak na to. Z ordinací vychází lidé, kteří nevědí, jak hubnout. Pokoušejí se o to sami a dostávají se do začarovaného kruhu hladovění, jojo efektu a ztráty motivace,“ říká E. Sroka.

Češi začínají s dietami poměrně brzo, již před třináctým rokem. Rapidní nárůst v držení diet však nastává po 20. roce života. Průzkum ukázal, že 53,2 % žen a 26 % mužů se kvůli své postavě stydí před svým partnerem či partnerkou, 12,3 % žen a 13,8 % mužů jejich postava dokonce negativně ovlivňuje jejich sexuální život.

Z výzkumu vyplývá, že Češi jsou národem, který se příliš nekamarádí s pohybem. Několikrát týdně sportuje pouhých 16,1 % mužů a 18,7 % žen. Naopak celých 40,2 % dotazovaných mužů a 37,3 % žen nesportuje vůbec. Není překvapivé, že pro 67,5 % žen a 65,4 % mužů je důležité při dietě nehladovět, 19,2 % mužů a celých 31,9 % dotazovaných žen se navíc při dietě nechce hýbat.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail