Premiér Babiš navštívil Státní ústav pro kontrolu léčiv

Předseda vlády ČR Andrej Babiš navštívil v doprovodu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Při své dnešní návštěvě se seznámil s jeho nejdůležitějšími pracovišti a s aktuální agendou, jako je chystaný lékový záznam, emergentní systém, dostupnost tuzemského léčebného konopí či dopad Brexitu na lékovou politiku státu.

Premiér Babiš si během své návštěvy postupně prohlédl laboratoře, v nichž se analyzují vzorky léčiv včetně těch nelegálních, Centrální úložiště elektronických receptů i místo, kde by měla do konce roku 2023 stát nová administrativní budova lékové agentury.
Vedení SÚKL pak premiéra seznámilo především s aktuální agendou. Ředitelka SÚKL Irena Storová ho s ministrem zdravotnictví ujistila, že chystaná novela zákona o léčivech přináší sérii opatření tak, aby se podstatně zvýšila dostupnost léků v lékárnách. Právě zhoršující se dostupnost léků pak předseda vlády označil jako ústřední téma své návštěvy.
„Například v lednu byl problém s nedostupností léku Digoxin. Já jsem požádal pana ministra, aby zrychlil předložení zákona, který tento problém vyřeší. Mělo by to být na vládě už na konci srpna, protože je to pro občany, a tím pádem i pro nás, naprosto zásadní,“ řekl k chystanému takzvanému emergentnímu systému premiér Andrej Babiš. Zároveň se pozastavil nad tím, že zatím neexistuje souhrnný přehled o stavu zásob léků v lékárnách, podle kterého by stát mohl problémy s dostupností léčiv předvídat.
„Léky musejí být dostupné všem pacientům, ať už bydlí v Praze, nebo například v Krkonoších. A proto jsme připravili takzvaný emergentní objednávkový systém, který zajistí, že pacient svůj lék, který není dostupný standardní distribuční cestou, ale někde v distribučním řetězci v ČR je, dostane do dvou dnů v jakékoliv lékárně v ČR. Stejná novela zákona přináší také větší regulaci reexportů léčiv. Není možné, aby se léky vyvážely do zahraničí na úkor českých pacientů. V neposlední řadě rozšiřujeme možnosti, jak v případě výpadku léku zajistit pacientům náhradu, a to za stejný doplatek, jako jsou zvyklí,“ dodal na následné tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Novela zákona o léčivech mimo jiné zavádí i sdílený lékový záznam, který má významně zvýšit bezpečnost pacientů. Lékařům, lékárníkům i záchranářům umožní nahlédnout za přesně stanovených podmínek do seznamu všech léků předepsaných a vydaných pacientovi. Díky tomu by mělo ubýt případů, kdy se některé léky vzájemně vylučují a vykazují nežádoucí interakce. Premiér se proto rovněž seznámil s chodem Centrálního úložiště elektronických receptů, které je shromaždištěm těchto informací.

„Celý systém se od začátku připravoval jako modulární. S touto novou funkcionalitou se tedy počítalo už při jeho tvorbě. Technicky jsme na novinku připraveni, čekáme jen na detailnější harmonogram spuštění,“ uvedla ředitelka SÚKL Irena Storová.

Během diskuze s vedením SÚKL přišla řeč i na aktuální dostupnost konopí pro léčebné použití z české produkce, na neustále se rozšiřující agendu zdravotnických prostředků i na stále odkládaný Brexit. Irena Storová potvrdila, že SÚKL je připraven na obě varianty – na odchod Velké Británie z EU s dohodou i bez ní – a že se už nyní podařilo minimalizovat riziko nedostupnosti nenahraditelných léčivých přípravků pro české pacienty. SÚKL v uplynulých měsících aktivně vyzýval držitele registračního rozhodnutí se sídlem ve Velké Británii, aby provedli nezbytné změny, a mohli tak nadále dodávat léky do EU. Důležitým krokem ke zmírnění dopadu Brexitu na české zdravotnictví bylo také schválení tzv. Lex Brexit. Ten umožňuje do konce roku 2020 uznat léčivé přípravky propuštěné na trh ve Velké Británii, jako by to byly léčivé přípravky z jiného členského státu EU.

 

 

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail