Loni se na doplatcích za léky vracelo více než v roce 2017

Zdravotní pojišťovny loni vrátily na doplatcích za léky na recept šestkrát více než v roce 2017. Podle průzkumu, který inicioval senátor Jaroslav Malý (ČSSD), vyplatily přes 560 milionů korun. Ochranný limit se od roku 2018 snížil na 1000 korun pro děti a mladší seniory mezi 65 a 70 lety, pro starší 70 let na 500 korun. Pro ostatní dospělé zůstal 5000 korun.

Kolem 80 procent všech vrácených doplatků patřilo lidem starším 70 let, takřka 17 procent získali senioři ve věku od 65 do 69 let. „Pro jednotlivce může jít o vrácené částky od pár desítek korun po několik tisíc. Finance správně putují věkové kategorii, která je nucena být velmi finančně disciplinovaná,“ uvedl senátor Jaroslav Malý.

Podle něj jsou výdaje za léky nezanedbatelnou položkou, a je proto vhodné komunikovat s lékařem či lékárníkem o různých variantách léků. Na vratku zaplacených doplatků loni mělo nárok sedmkrát více lidí než v předchozím roce.

Loňská změna zákona o veřejném zdravotním pojištění měla za cíl snížit spoluúčast sociálně citlivějších skupin obyvatel. Limit na doplatky se počítá z nejlevnější varianty léku se stejnou účinnou látkou, může tak být reálně nižší než částka, kterou pacient skutečně zaplatil, kvůli marži lékárny nebo pokud si vybral dražší variantu.

Česká lékárnická komora nedávno navrhla, aby se peníze nevracely zpětně, ale aby lidé, kteří ochranného limitu dosáhli, nemuseli doplatky rovnou v lékárnách platit. Ministerstvo zdravotnictví ČR návrh vítá. Lékárny, které by částky doplatku musely vyúčtovávat zdravotní pojišťovně, mají pochybnosti. Mohlo by to vést ke zvýšení administrativy.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail