Každý sedmý Čech neví, zda je očkovaný proti spalničkám

Na spalničky byl zaměřen průzkum, který internetová Lékárna.cz realizovala mezi svými zákazníky v období duben-květen 2019. Z průzkumu například vyplynulo, že každý třetí Čech si není jistý, zda je v dětství prodělal. Pozornost svému očkovacímu kalendáři věnuje pouhá polovina Čechů, 25 procent dotazovaných dokonce vůbec neví, kde má očkovací průkaz.

Uvedený průzkum ukázal, že čtvrtina Čechů si je jistá, že jim nákaza nehrozí, zatímco polovina dotazovaných se nákazy spalničkami obává. Každý 3. Čech neví, jestli spalničky prodělal, každý sedmý neví, zda byl očkovaný, a každý čtvrtý nemá tušení, kde vlastně má svůj očkovací průkaz.

Z průzkumu vyplynulo, že 70 % Čechů ví jistě, že jsou proti spalničkám očkovaní, 70 % našinců má očkované své děti a 20 % Čechů své děti proti spalničkám očkovat nenechalo.

Dvaačtyřicet dotazovaných nechávají spalničky v naprostém klidu, každý 4. Čech je rozhodnutý činit nějaké kroky na ochranu před nákazou a 38 % respondentů si ale myslí, že nemají dost informací, co v této situaci dělat.

Lékárnice z české internetové Lékárna.cz Mgr. Pavla Horáková zdůrazňuje, že doživotní imunitu proti spalničkám zaručuje jedině to, že je člověk v dětství měli. Poukazuje na význam důkladného mytí rukou mýdlem a teplou vodou, vyhýbání se uzavřeným místům s velkou kumulací lidí. Těm, kdo se chtějí hrozbě infekce postavit čelem a nechat se přeočkovat, doporučuje si nejprve nechat krevním testem zjistit hladinu protilátek v těle. A to i v případě, kdy byli v minulosti proti spalničkám očkovaní. V ČR se totiž plošné očkování vyvíjelo (do roku 1969 se v ČR neočkovalo, v letech 1969 až 1981 pak jednou vakcínou) a navíc hladinu postvakcinačních protilátek ovlivňuje stav imunitního systému každého jednotlivce.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail