Bilance 13. ročníku akce Stan proti melanomu

Letošní ročník akce Stan proti melanomu se konal v květnu a lidé si během něj mohli nechat vyšetřit kožní znaménka jako obvykle ve třech městech – v Praze, Brně a Ostravě. Stan během akce navštívilo 4421 osob.

Pod záštitou České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP proběhly akce ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady, Masarykovým onkologickým ústavem a Fakultní nemocnicí Ostrava. V rámci podpory prevence se ve Stanu proti melanomu nechal letos vyšetřit také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, a tím se zapojil mezi rekordních 4421 osob, které akci letos navštívili.

„Navštívilo nás velké množství osob s rozmanitými pigmentovými změnami na kůži. Řadu z těchto pacientů zaujalo motto akce: 50 odstínů melanomu. Pacienty s podezřelými útvary jsme po vyšetření na dermatoskopu museli objednat na vyšetření či zákrok na naše pracoviště,“ sdělil po akci prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc, MBA, přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

„Tento rok naši lékaři zachytili více zhoubných nádorů než v minulých letech. Je zřejmé, že prevence kožních nádorů má své nezastupitelné místo,“ řekl MUDr. Jiří Havrlant, MHA, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava.

A jaká je tedy přesná bilance letošního ročníku preventivní akce? Odborníci během ní odhalili 149 kožních nádorů z toho 28 melanomů, 103 bazaliomů a 18 spinaliomů.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail