Boehringer Ingelheim hlásí růst
Zdroj: Boehringer Ingelheim

Výzkumně zaměřená farmaceutická společnost Boehringer Ingelheim uzavřela rok 2018 s obratem 17,5 miliardy eur. Po očištění o vlivy měn a jednorázové vlivy vzniklé v důsledku výměny aktiv se společností Sanofi v roce 2017 činil růst tržeb 4 %. S částkou 3,2 miliardy eur (+ 2,8 %) vzrostly výdaje na výzkum a vývoj na 18,1 % ročního obratu.

Během roku se společnost zaměřovala na specifické terapeutické oblasti. „Naším cílem je významně přispět ke zdokonalení léčby rakoviny,“ říká předseda správní rady Hubertus von Baumbach. „Kromě toho pracujeme na výzkumu fibrotických, metabolických, imunologických a dalších onemocnění. Náš výzkumný program je značně zaplněný.“

Investice do hmotných aktiv byly s částkou téměř miliardy eur (+ 9 %) vyšší než kdykoli dříve. Provozní výnosy opět činily 3,5 miliardy eur (- 0,4 %), zatímco zisk skupiny po zdanění vzrostl na 2,1 miliardy eur. „V roce 2018 vzrostla rentabilita tržeb z 19,3 % na 19,8 % a podíl vlastního kapitálu z necelých 38 % na 40 %. I z finančního hlediska jsme tedy velmi zdravou společností,“ poznamenává člen správní rady pro finance Michael Schmelmer.

Průměrný počet zaměstnanců ve všech regionech mírně vzrostl na celkových 50 370 osob (+ 2 %).

 

Humánní léčiva

S tržbami 12,6 miliardy eur přispěla humánní léčiva loni k celkovým tržbám 72 procenty. Předvídatelný pokles tržeb z důvodu vypršení patentů na inovativní léčiva byl více než kompenzován a tato divize tedy dosáhla po očištění o vlivy měn růstu 5,1 %. Tržby z globálního poskytování licencí byly nižší než v předchozím roce a snížily celkovou míru růstu v této oblasti podnikání na 3,3 %.

Stejně jako v předchozích letech k tržbám nejvíce přispěl lék na respirační onemocnění Spiriva®, následovaný rodinou léčiv na diabetes 2. typu Jardiance® (včetně léků Synjardy® a Glyxambi®), antikoagulanciem Pradaxa®, lékem na diabetes 2. typu Trajenta® a lékem na idiopatickou plicní fibrózu Ofev®.

S částkou 2,8 miliardy eur odpovídaly investice do výzkumu a vývoje 22,1 % tržeb z prodeje humánních léčiv. Cílem celkem 90 projektů v různých fázích výzkumu je, aby se u 75 % z nich podařilo být buď první molekulou ve své třídě účinných látek, nebo aby byly prvním léčivým přípravkem v nové terapeutické oblasti. V onkologii jsou ohniskem zájmu nádory plic, žaludku a střev, a z fibrotických onemocnění se společnost zaměřuje na systémovou sklerodermii s intersticiálním plicním postižením. V oblasti metabolických onemocnění je hlavním bodem výzkumu nealkoholická steatohepatitida, zatímco v imunologii je to chronické zánětlivé onemocněním pokožky a střev. Další projekty se zabývají poruchami centrální nervové soustavy, jako je například Alzheimerova nemoc, schizofrenie, obezita a retinopatie.

 

Veterinární medicína:

V oblasti veterinárních léčiv se pozornost společnosti zaměřuje na inovativní vakcíny, antiparazitika
a další terapeutická řešení pro hospodářská zvířata i domácí mazlíčky. V roce 2018 byly čtyřmi nejprodávanějšími produkty antiparazitika Nexgard®, Frontline® a Heartgard® společně s vakcínou Iingelvac Circoflex®. Tržby ve výši 4 miliard eur představovaly 23 % celkových tržeb.

Ve druhém roce transakce se společností Merial dosáhla tato divize významného růstu tržeb
(5,6 % po měnové korekci), přičemž zároveň pracovala na své integraci. „Od prvního dne jsme se zaměřili na to, aby zásobování našich zákazníků plynule pokračovalo. Výsledkem je dobrá míra růstu spolu s dokončením technické integrace,” říká Hubertus von Baumbach. Zvláštní pozornost si zasluhuje inovační potenciál veterinární medicíny tam, kde je provázán s výzkumem humánních léčiv.

 

Zakázková výroba biofarmaceutik

Oddělení biofarmaceutických přípravků si v oblasti zakázkové výroby udrželo vedoucí pozici i v roce 2018 a k celkovým tržbám tak přispělo 4 %. Stav objednávek se nadále vyvíjel pozitivně a zajišťoval vysokou míru využití kapacity v biofarmaceutické výrobě.

 

Výhled na rok 2019

Společnost Boehringer Ingelheim očekává v aktuálním finančním roce mírný růst tržeb a dalších intenzivních investičních aktivit na srovnatelném základě. „Jen v Evropě plánujeme v příštích pěti letech investice ve výši více než tři miliardy eur,“ říká von Baumbach. „Klíčovým předpokladem jsou zde celkové konkurenční podmínky našich evropských provozů.“

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail