Jak se Češi staví k zásilkovému výdeji léků na předpis?

Z průzkumů společnosti Pilulka.cz vyplynulo, že 79 % uživatelů internetu by uvítalo zásilkový výdej léků na předpis, který je zatím zákonem zakázán. Průzkum probíhal v letošním květnu mezi uživateli internetu po celé ČR. Shodně jako v loňském roce by Češi téměř ze čtyř pětin tuto možnost přivítali.

V České republice se intenzivně mluví o uvolnění pravidel pro vydávání léků na předpis a umožnění jejich objednávky i on-line. V současnosti leží příslušný návrh v poslanecké sněmovně ve třetím čtení a mohl by začít platit již od roku 2021. Podle zastánců tohoto způsobu výdeje léčivých přípravků by řadě pacientů on-line prodej léků, a to i těch na předpis, pomohl ke snadnějšímu přístupu k nim při zachování kvality garantované vydávající lékárnou. Zajímavostí průzkumu je, že zájem o doručení léků vyvolává letos shodný zájem jako v loňském roce.

V Evropě se léky mohou on-line objednávat například ve Švédsku, Británii, Dánsku, Norsku nebo v sousedním Německu. Pro mnohé zejména regionální lékárny to je nová možnost, jak úspěšně působit ve svém regionu. „Nikde v Evropě, kde k rozšíření pravomocí lékárníků při výdeji léčiv došlo, se žádné komplikace nekonaly. Například v Německu je tato služba zákonem povolena 14 let a dělá okolo 10 procent výdeje všech předpisových léčiv. Nejde tedy o nijak dominantní službu měnící zásadně lékárenství. Pro některé skupiny pacientů je ale naprosto klíčová,“ shrnuje Martin Kasa, spolumajitel sítě lékáren Pilulka.cz. Okolo 40 procent léků dnes vyzvedne v lékárnách někdo jiný než konečný jejich uživatel. Důvodem bývá například to, že sám pacient je natolik nemocný, že si pro léky sám dojít nemůže. „V podstatě mimo zákon je i laskavost ošetřujícího personálu domovů pro seniory. Vyzvedávat léky někomu cizímu v rámci své podnikatelské činnosti je dnes protizákonné,“ vysvětluje Martin Kasa. Zastánci uvedeného výdeje léků uvádějí, že největším přínosem by tato služba byla zejména pro osoby s omezením pohybu, seniory, rodiče s malými dětmi, ale také pro extrémně vytížené osoby nebo pro chronické pacienty, kteří si opakovaně vyzvedávají léky. Život by mohla zjednodušit i těm, jež užívají neobvyklé léky, které se musí objednávat nebo individuálně připravovat, a do lékárny tedy obvykle musí dvakrát.

Z uvedeného průzkumu dále vyplynulo, že volně prodejné léky nakupují on-line téměř tři čtvrtiny uživatelů internetu.

  • doruceni_leku_na_predpis.png
  • nakupujete_leky_na_internetu.png
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail