Světový den proti mrtvici

Na 15. květen připadá Světový den proti mrtvici. Cévní mozková příhoda během života postihne jednoho ze šesti lidí, každých šest vteřin jí někdo na světě podlehne. Jedná se tedy o velmi časté onemocnění, ve vyspělých zemích se nachází na předních místech v žebříčku příčin úmrtnosti.

U nás je úmrtnost dokonce dvakrát vyšší, než je evropský průměr. V České republice postihne cévní mozková příhoda každý rok 30 tisíc lidí. V důsledku toho pak pacienti nejčastěji ztrácejí soběstačnost a jsou invalidní. Léčba nemoci je finančně náročná. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR loni na léčbu svých 25 tisíců klientů postižených mozkovou mrtvicí vynaložila 482 milionů korun.

„V uplynulém roce jsme mezi našimi klienty evidovali více než 25 000 lidí postižených cévní mozkovou příhodou. Náklady na léčbu jednoho pacienta se pohybovaly v průměru okolo 19 tisíc korun. Celkově jsme na léčbu této nemoci vydali loni 482 milionů korun, o 15 milionů více, než v roce 2017,“ říká Hana Kadečková, tisková mluvčí ZP MV ČR (211).

Za vznikem cévní mozkové příhody stojí několik rizikových faktorů – vysoký krevní tlak, kouření, pití alkoholu, vysoká hladina cholesterolu, nadváha, cukrovka nebo také užívání hormonální antikoncepce. Rizikovým faktorem je i věk postiženého. Podle statistiky ZP MV ČR se s cévní mozkovou příhodou léčí nejvíce klienti v seniorském věku. „Nevyhýbá se nikomu, týká se jak mužů, tak žen. Loni jsme mezi našimi pojištěnci evidovali 13 000 žen a 12 000 mužů s touto nemocí,“ upozorňuje Hana Kadečková.

V souvislosti mozkovou mrtvicí se odborníci zmiňují i o ústní hygieně. Dentální hygiena není důležitá jen pro stav chrupu a parodontu, ale i pro celkové zdraví. Výzkumy předních mikrobiologů totiž stále častěji přinášejí důkazy o spojitosti onemocnění parodontu s výskytem kornatění tepen, mozkové mrtvice, cukrovky, revmatoidní artritidy, rakoviny či s předčasnými porody.

Stomatologie se před časem z medicíny oddělila jako specializovaný samostatný obor. Tím pádem se ale trochu pozapomnělo na to, že stav dutiny ústní má vliv i na celkové zdraví člověka. „Onemocnění parodontu přitom například dvakrát zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a mrtvice a až pětkrát cukrovky i chronických respiračních onemocnění. Také až sedmkrát zvyšuje riziko předčasného porodu, vede ke snížení porodní váhy i imunity novorozence,“ upozorňuje Mgr. Hana Kučová, DiS., dentální hygienistka z kliniky EUC Premium, a vysvětluje: „Mikroorganismy a jejich toxické produkty migrují z postižené oblasti krevním řečištěm do celého těla – cév, srdce, trávicího traktu, reprodukčních orgánů a tak dále, kde způsobují další zdravotní problémy. Napadají například stěny cév, čímž dochází ke vzniku, případně zhoršení již existujících, kardiovaskulárních onemocnění.“

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail