Generické léky šetří náklady na léčbu astmatu i alergií

V České republice žije nejméně 800 000 astmatiků a 2 500 000 alergiků. Základem léčby u astmatiků jsou inhalační kortikoidy, alergické projevy tlumí antihistaminika. Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) na základě interní analýzy vyčíslila úspory v oblasti léčby astmatu a alergií za posledních 10 let. Celková úspora pro zdravotní systém díky používání generických léků dosáhla výše 6,6 miliardy korun.

Počtem 800 tisíc astmatiků, kteří v tuzemsku žijí, se řadíme celosvětově na 8. místo. Nejpoužívanějším lékem na astma jsou inhalační kortikoidy, které jsou lékem první volby. Od doby, kdy se inhalační kortikosteroidy zavedly do léčby astmatu (cca v roce 1980), výrazně ubylo těžkých stavů způsobených tímto onemocněním, dramaticky poklesl počet astmatiků, kteří by potřebovali intenzivní péči s podpůrným dýcháním a obecně poklesly i počty hospitalizací. Dnes jsou tyto léky k dispozici v nejrůznějších provedeních a inhalačních systémech, takže se dá pro každého nemocného najít nejvhodnější způsob podání. Tyto léky musejí být aplikovány dlouhodobě, u mnoha lidí dokonce celoživotně. V celkové úspoře na lécích za posledních deset let v oblasti alergií a astmatu se generické léky ze skupiny inhalačních kortikosteroidů podílely částkou ve výši 5,5 mld. korun.

„Účinnost podávaného léku závisí na dodržování léčby, která je u chronických onemocnění často ovlivňovaná i cenovou dostupností, respektive bezdoplatkovostí léku. Účinnost léčby zvyšuje i použitý inhalační systém, který by měl být intuitivní. Velký důraz je kladen na správnou inhalační techniku, která přináší plnou kontrolu nad nemocí, a zlepšuje tak kvalitu života pacientů,“ říká Mgr. Martin Mátl, výkonný ředitel ČAFF.

Alergiků žije v České republice kolem 2,5 milionu, přičemž za posledních 20 let se jejich počet více než zdvojnásobil. Evropská unie předpovídá, že za 25 let bude v Evropě každý druhý člověk alergikem. Takto velký počet pacientů je úzce spojený s vysokými náklady na léčbu alergií. Úspora, kterou přináší využití generik v segmentu antihistaminik, byla v uvedeného období 1,1 miliardy korun.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail