Stan proti melanomu již potřinácté

Letos se koná již třináctý ročník Stanu proti melanomu v Praze, Brně a Ostravě. Akce startuje 6. a 7. května 2019 v Praze na Václavském náměstí, pokračuje 13. května v Brně (nám. Svobody) a končí 14. května v Ostravě (Avion Shopping Park). Pro zájemce je otevřeno vždy od 10 do 18 hodin.

Hlavní motto letošní vyšetřovací a preventivní akce zní: 50 odstínů melanomu. Jejím hlavním cílem je upozornit na fakt, že tento nádor na kůži může mít pestrobarevný obraz.

„Populace má zafixováno, že melanom je hnědá skvrna, která se vytváří na kůži nově nebo přeměnou mateřského znaménka. Takových útvarů je sice více než polovina, ale zbytek tvoří nádory tvaru uzlíku, a u některých z nich může převládat jiná barva než hnědá. Jedná se nejčastěji o růžovou, modrou, šedou, černou nebo kombinaci všech uvedených barev,“ říká dermatolog prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc, MBA, FCMA. Proto by se nově vzniklé projevy, které mění svoji velikost či barvu, měly nechat zkontrolovat dermatologem. Často jsou totiž zaměňovány za bradavici, modřinu či hemangiom – nádorek z cév.

„Na konci roku 2018 Světová zdravotnická organizace WHO sbírala údaje o výskytu nových případů melanomu a úmrtnosti na něj ve 33 zemích světa (včetně Austrálie) za posledních 30 let. Zjistila, že zatímco úmrtí na melanom u žen se i přes nárůst nových případů daří stabilizovat, u mužů prakticky ve všech zemích mortalita stoupá. Jedinou zemí, které se podařilo úmrtí na melanom u mužů snížit, byla Česká republika. Na tomto úspěchu se podílí fakt, že se nám daří mimo jiné i díky preventivním akcím odhalovat melanom dříve. Včasné rozpoznání melanomu je pro prognózu pacienta zcela klíčové. Diagnostika se provádí na základě klinického vyšetření zkušeným dermatologem, zpřesní se použitím ručního nebo digitálního dermatoskopu. Akce, jako je Stan proti melanomu, kde ročně vyšetříme přes 4000 osob, pomáhá prevenci i včasné diagnostice,“ popisuje dermatoložka doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D.

Akce Stan proti melanomu je součástí celoevropské kampaně dermatologů, která má upozornit na nebezpečí výskytu rakoviny kůže a apelovat na důslednou prevenci. Minulý rok onemocnělo maligním melanomem v ČR téměř 2700 osob, 110 z nich se poprvé dostavilo k lékaři již v pokročilém stádiu s metastázami. Těchto nádorů nejvíce přibývá ve skupině mužů nad 50 let, kteří podle statistik podceňují riziko kožní rakoviny, a u žen ve věku 10-29 let, které často podléhají trendu snědé, atraktivní kůže. Během loňské kampaně Stan proti melanomu bylo odhaleno 158 kožních nádorů z toho 47 melanomů. Stan navštívilo rekordních 4194 osob.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail