ČAFF vzdělává sestry v oblasti biosimilars
Zdroj: VFN Praha

Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Dialog-Jessenius připravila sérii vzdělávacích seminářů pro zdravotní sestry. Biosimilars zlepšují pacientům přístup k léčbě, účinnou léčbu dostává pacient v časnější fázi onemocnění, a tím lze dosáhnout lepších výsledků.

Projekt vzdělávání zdravotních sester odstartoval koncem roku 2018 ve spolupráci s Fakultní nemocnicí v pražském Motole. Začátkem roku 2019 následovala Všeobecná fakultní nemocnice v Praze a v květnu tohoto roku se vzdělávání sester přesouvá také do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, Olomouce či Ostravy. Myšlenkou vzniku tohoto projektu byla vysoká míra ovlivnění výsledků léčby formou komunikace a správného navázání kontaktu s pacientem.

„Podle našich zkušeností je velmi vhodné do komunikačního procesu zahrnout sestry, protože se často účastní léčebného procesu chronických onemocnění. Sestry mají dobrý a empatický vztah s nemocným, usnadňují interaktivitu mezi nemocným a lékařem. Také mají na edukaci více prostoru, protože tráví s nemocným více času než lékař,“ říká profesor MUDr. Karel Pavelka, DrSc., ředitel Revmatologického ústavu.

Zdravotničtí pracovníci, a to jak lékaři, tak i sestry, musejí mít excelentní znalosti o problematice biosimilárních léků. Nezastupitelné jsou i dobré komunikační schopnosti a znalost zásad komunikace s pacienty. Na vysvětlení problematiky je nezbytné si předem vyhradit dostatek času. Podané informace by měly být přesné, srozumitelné, krátké a pozitivní.

Jak zdůrazňuje profesor Pavelka, stejnou zprávu lze podat dvojím způsobem: „máte dvoutřetinovou šanci na zlepšení stavu“, nebo „ve třetině případů je léčba zcela neúčinná“.

„Jsem rád, že jsme jako asociace aktivní i v tak důležitém segmentu. jako je komunikace zdravotnických pracovníků s pacientem a společně s Dialogem Jessenius pracujeme na tom, aby se pacient cítil v systému zdravotní péče jistější a jeho léčba tak probíhala úspěšně,“ říká Mgr. Martin Mátl, výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem (ČAFF).

Semináře jsou součástí projektu Centra informací onkologického pacienta pod záštitou ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail