V dostupnosti antikoncepce jsou v tuzemsku stále rezervy

Česká republika má v dostupnosti existujících metod proti nechtěnému početí stále co dohánět. V hodnocení Atlasu antikoncepce získala 50,8 bodu ze 100 možných. Podle zjištění projektu Evropa v datech se tak Česko v rámci Evropy umístilo přesně na pomezí západních států se snadno dostupnou antikoncepcí a východních zemí, které k ní mají horší přístup. Nejdostupnější je antikoncepce v Belgii a Francii (90,1 bodu), nejhůře dostupná naopak v Polsku (31,5 bodu). Česko ztrácí body například kvůli neproplácení antikoncepce ze zdravotního pojištění.

Česká republika se v odborném hodnocení dostupnosti antikoncepce umístila v polovině evropského žebříčku s 50,8 bodu. Nejlepšího výsledku dosáhly Belgie a Francie, které shodně získaly 90,1 bodu ze sta. Za nimi následuje Velká Británie s 87,6 bodu. Na posledním místě figuruje Polsko s pouhými 31,5 bodu, na druhé nejhorší příčce s výrazným rozestupem Rusko (42,8) a třetí Bělorusko (44,3). „V přístupu k antikoncepci jsou pokročilejší nejen sousední Německo a Rakousko, ale mezi zeměmi Evropy třeba i Chorvatsko nebo Ukrajina. Hůře než my v hodnocení dopadá Slovensko,“ říká Adéla Denková z analytického projektu Evropa v datech. Hodnocení vychází z monitoringu Evropského parlamentárního fóra pro sexuální a reprodukční práva, které každoročně vydává Atlas antikoncepce. Zmíněné Polsko například mezi lety 2017 a 2018 v žebříčku výrazně pokleslo proto, že „záchrannou“ antikoncepční pilulku zvanou „den poté“ tam již není možné pořídit bez receptu.

Česká republika se pohybuje v evropském průměru s hodnocením 50,8 bodu ze sta. „Vliv na to má například fakt, že antikoncepce se u nás neproplácí ze zdravotního pojištění,“ říká Adéla Denková. Hodnocení totiž zahrnuje širokou škálu faktorů včetně dostupnosti přehledných on-line informací o antikoncepčních metodách nebo možnosti konzultovat tuto problematiku s odborníky. Jednou ze zkoumaných kategorií je také možnost užívat hormonální antikoncepci v pilulkách bez lékařského předpisu. To mezi evropskými zeměmi – včetně Česka – není příliš obvyklé. Legálně je hormonální antikoncepce bez receptu dostupná v Arménii, Ázerbájdžánu, Černé Hoře, Chorvatsku, Kosovu, Moldavsku, Severní Makedonii a Turecku. Nelegálně k ní lidé získávají přístup v Bulharsku, Rusku, Řecku, Srbsku a Ukrajině.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail