Spalničkami letos onemocnělo už více lidí než za celý rok 2018
Zdroj: www.khsova.cz

Podle údajů Státního zdravotního ústavu se v ČR během prvních 69 dní letošního roku nakazilo spalničkami více lidí než za celý loňský rok. Lékaři evidovali letos k 10. březnu 231 případů, loni za celý rok 203. Odborníci dávají nárůst počtu nemocných do souvislosti s odmítáním očkování. Část případů jde ovšem také na vrub importu spalniček ze zahraničí – například na Ukrajině se počty nemocných počítají na desetitisíce.

Zatímco v lednu přibývalo v tuzemsku kolem deseti nových případů týdně, v únoru to bylo přes třicet a v prvním březnovém týdnu dokonce přes padesát. Celkem 18 případů bylo dovezeno ze zahraničí, z toho deset z Ukrajiny.

Zatím pouze dva ze 14 krajů zůstávají bez nákazy, a to kraj Karlovarský a Vysočina. V Praze, kde byla už loni vyhlášena epidemie spalniček, bylo 84 případů. Za posledních deset dní jejich počet stoupl významně v Pardubickém, Královéhradeckém a Moravskoslezském kraji.

Nejvíc nemocných (67) je ve věku 35 až 44 let. Podle odborníků tuto věkovou skupinu méně chrání očkování v dětském věku, protože dostávala jen jednu dávku vakcíny, zatímco mladší osoby dvě. Imunita se vytváří také po prodělání choroby. Pětatřicet nemocných bylo ve věku 25 až 34 let a v kategorii 45 až 59 let. Onemocnělo také 27 dětí od jednoho roku do čtyř let. Dalších 16 nemocných dětí bylo mladších.

Očkovány jsou povinně všechny děti, u nichž to zdravotní stav povoluje ve 13. až 18. měsíci věku a znovu v pěti až šesti letech. Někteří rodiče ale očkování odmítají nebo odkládají, jejich děti pak ale nesmí do školky. Spalničky se nemohou v populaci volně šířit, pokud má očkování aspoň 95 procent dětí do tří let. V roce 2007 mělo očkování zhruba 98 procent dětí do tří let. Od roku 2013 podíl každoročně klesá. Předloni bylo očkovaných téměř 84 procent dětí.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail