ZPMV vrátila lidem za léky přes 72 milionů korun

Více než 72 milionů korun vrátila v loňském roce svým klientům Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV) za přeplatky na léky.

„Tato částka se rozdělila mezi téměř 66 000 klientů ZP MV ČR,“ uvedla mluvčí pojišťovny Hana Kadečková. Podle ní se celková částka, která se vrátila zpět lidem, meziročně zvýšila více než pětkrát. „V roce 2017 jsme vraceli přeplatky za léky necelým deseti tisícům klientů a poslali jsme jim celkem 13,6 milionu korun,“ dodala.

Důvodem výrazného nárůstu vrácených peněz i počtu klientů, kterým se vracely, je novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, jež v loňském roce snížila roční limit na započitatelné doplatky za léky dětem a seniorům od 65 let z 2500 Kč na 1000 Kč a důchodcům nad 70 let na 500 Kč. Ostatním pacientům zůstal roční limit na částce 5000 Kč.

Podle ustanovení zákona o veřejném zdravotním pojištění musí zdravotní pojišťovna v posledním čtvrtletí vyúčtovat celý uplynulý rok, a vrátit tak pojištěnci i částky, které nedosahují ani 50 Kč. Proto může docházet k situacím, že konkrétnímu člověku přijde složenka například na jednu korunu.

ZP MV ČR letos vrací částky nižší než 50 Kč téměř 8900 klientům a částku pod 10 Kč celkem 3350 klientům. Protože zdravotní pojišťovna musí dodržovat zákon, bylo by podle ní pro klienty příjemnější, pokud by vratky za přeplatky za léky dostávali převodem na bankovní účet než formou složenky. „Možnost bezhotovostního vypořádání výplaty nadlimitu zatím využilo jen asi 9000 pojištěnců z téměř 66 000 klientů, kterým jsme přeplatek zaslali,“ doplnila Hana Kadečková.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail