Světový den ledvin již počtrnácté

Druhý březnový čtvrtek, tedy letos 14. 3., vyhlašují Mezinárodní federace pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost Světovým dnem ledvin. S mottem „Zdravé ledviny pro každého a kdekoliv“ se snaží zvýšit povědomí o neustále rostoucí zátěži, kterou způsobuje onemocnění ledvin na celém světě, a upozornit na nutnost prevence a léčby onemocnění ledvin.

Podle odhadů přibližně 850 milionů lidí po celém světě trpí z různých příčin onemocněním ledvin. Chronické onemocnění ledvin způsobuje nejméně 2,4 milionu úmrtí za rok a je v současnosti šestou nejrychleji rostoucí příčinou úmrtí.  Každý desátý Čech starší padesáti let trpí podle odborných odhadů onemocněním ledvin, přičemž mnozí lidé nevědí, že se u nich zákeřná choroba právě rozvíjí. Nemocné ledviny totiž zpravidla nebolí.

Při příležitosti Světového dne ledvin jsou nachystány nejrůznější akce, během nichž chtějí odborníci upozornit na to, jak o ledviny pečovat a podobně. Lidé například budou mít možnost nechat si ověřit kondici svých ledvin ve vybraných nefrologických a urologických ambulancích a také dialyzačních střediscích. K akci se připojí i někteří lékárníci. Například v lékárně Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v rámci Světového dne ledvin mají na týden od 11. do 15. 3. 2019 připravené informační materiály o chronickém onemocnění ledvin, z nichž se zájemci mohou dozvědět, komu hrozí chronické onemocnění ledvin, jaké mohou být rizikové faktory a jaké jsou správné zásady pro zachování normální funkce ledvin.

 

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail