Ministr nařídil očkování zdravotníků proti spalničkám
Zdroj: adamvojtech.cz

Počet případů onemocnění spalničkami přibývá. V důsledku toho ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nařídil očkovat proti spalničkám zdravotníky ve státních nemocnicích. A podobné opatření doporučil i v nemocnicích krajských.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) letos k 14. únoru evidoval 93 případů spalniček. Loni za celý rok jich bylo 207. Nejvíc pacientů bylo letos v Praze, a to 56. Nákaza se objevila v osmi krajích. Odborníci jako jeden z důvodů šíření spalniček uvádějí to, že rodiče odmítají nechat očkovat své děti. V posledních letech proočkovanost týkající se spalniček, zarděnek a příušnic klesá, takže se dostala pod hranici, která zajišťuje kolektivní ochranu před šířením nemoci. Za dostatečnou z hlediska jejího případného šíření se považuje proočkovanost 95 % dětí do tří let. Předloni ale bylo očkováno jen necelých 84 % dívek a chlapců.

Rostoucí počet nemocných spalničkami má dopad i na chod zdravotnických zařízení. Například v Ústeckém kraji se kvůli možné nákaze uzavřela téměř celá nemocnice. Zdravotníci skončili v karanténě a nebyl takřka nikdo, kdo by péči poskytoval. Podle předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP Aleny Šebkové může nákaza dopadnout nejen na nemocnice, ale může ochromit také ordinace pediatrů.

Kvůli tomu, aby nedocházelo k neplánovanému uzavírání oddělení, je nezbytné zabezpečit dostatečnou proočkovanost, proto ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nařídil očkování zdravotníků ve státních nemocnicích. Podle něj totiž není možné riskovat, že v některých nemocnicích přestane fungovat urgentní příjem. Očkovat by se měl nechat personál urgentních příjmů a dětských, kožních nebo infekčních oddělení. Podle ministerstva je možné postupovat dvěma způsoby. Buď u zdravotníků vyšetřit hladinu protilátek a naočkovat jen ty s jejím malým množstvím, nebo vakcínu aplikovat rovnou všem. Netýká se to jedinců, kteří nemoc prodělali a jsou už imunní, nebo se nechali očkovat v posledních deseti letech. O přijatých opatřeních chce mít resort informace do konce dubna. Podobný postup doporučil ministr i krajským nemocnicím.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail