Nová společnost poskytne servis středočeským nemocnicím
Zdroj: nemocnicekladno.cz

Středočeský kraj založí obchodní společnost, která bude poskytovat servis oblastním nemocnicím například v oblasti společného nákupu. Měla by také organizovat výběrová řízená či provozovat centrální objednávkový systém. Zároveň bude dohlížet na investice a v dohodnutých případech za nemocnice i jednat například se zdravotními pojišťovnami. Podle vedení hejtmanství se tím ušetří. Návrh schválili krajští zastupitelé.

„Jde o model, který už v některých krajích úspěšně funguje. Slibujeme si od něj především úsporu finančních prostředků a zajištění dlouhodobé ekonomické stability krajského zdravotnictví,“ uvedl krajský radní pro zdravotnictví Robert Bezděk (ANO).

„Jsem přesvědčen o tom, že středočeské nemocnice nějakou formu zastřešení potřebují pro to, aby bylo možné organizovat centrální nákupy,“ podpořil návrh poslanec a zastupitel za opoziční ODS Martin Kupka, který byl v minulosti náměstkem pro zdravotnictví.

Zřízení akciové společnosti Nemocnice Středočeského kraje vyjde na deset milionů korun, což odpovídá základnímu kapitálu tohoto subjektu. Podle radního Bezděka bude nová společnost zaměstnávat sedm lidí. Na ředitele by mělo být vypsáno výběrové řízení, zatím firmu dočasně povede ředitel mladoboleslavské nemocnice Ladislav Řípa.

Kraj v minulosti zřídil Asociaci středočeských nemocnic, jejímž úkolem bylo centralizovat některé činnosti oblastních zdravotnických zařízení. Měla formu zapsaného spolku podle občanského zákoníku. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) předpokládá, že tento spolek bude zrušen. Poukázala na to, že členství v asociaci bylo dobrovolné, zatímco v nové společnosti budou nemocnice povinně. Asociace středočeských nemocnic vznikla za bývalé koalice ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů, nyní hejtmanství řídí ANO a ČSSD s podporou KSČM.

„Je pravda, že před dvěma lety jsme zvažovali, jakou formu zvolit, tehdy se jevila s ohledem na stav některých nemocnic nejvhodnější Asociace středočeských nemocnic. Pokládám za plné právo současné rady vydat se jinou cestou,“ dodal Kupka.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail