NOOL vytvořil Centrum správy alertů

V České republice je za implementace a provozování systému pro ověřování pravosti léčiv odpovědná nezisková organizace Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv (NOOL), která kvůli řízení vyšetřování alertů vytvořila Centrum správy alertů, které ve spolupráci s držiteli rozhodnutí o registraci léčivých přípravků řeší jejich vyšetřování a zajišťuje další s tím související činnosti. 

V souvislosti se startem ověřování pravosti léčiv v lékárnách, které bylo spuštěno 9. února, vydal NOOL tiskovou zprávu, že český Národní systém ověřování pravosti léčiv (NSOL) je technicky nastavený a funkční. NOOL zveřejnil dokumentaci k postupu, která se bude pravidelně aktualizovat podle průběžně získaných zkušeností. K pátku 7. února 2019 bylo do systému zapojeno 1338 lékárenských a distribučních společností (koncových uživatelů) a byly do něj vloženy unikátní kódy 21 209 260 léčivých přípravků 186 držitelů registračního rozhodnutí (výrobců).

NOOL také vytvořil Centrum správy alertů, které ve spolupráci s výrobci řeší vyšetřování alertů a zajišťuje další s tím související činnosti. Pro koncové uživatele, tedy lékárny a distributory,  slouží od pondělí do pátku mezi 8:30 – 12:00 a 12:30 – 17:00 centrum podpory. Je určeno  k poskytování základních informací a podpory spojené s protipadělkovou směrnicí, ale není schopné řešit technické problémy spojené s provozem IT systému lékárny či distributora.

V pondělí 11. února vydala Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv upozornění na častý důvod vzniku alertů, v němž je uvedeno: „Vzhledem k tomu, že jsme již obdrželi mnoho chybových hlášek (alertů) a jednotliví MAHové se jimi intenzivně zabývají, rádi bychom upozornili na častý problém. Možnost vzniku chybového hlášení v průběhu skenování zboží z důvodu chybně nastaveného snímače 2D kódů (lokalizace čtečky, skeneru) na český jazyk. V případě, že šarže obsahuje písmeno Y nebo Z, je potřeba zkontrolovat nastavení skenovacího zařízení. Aby zbytečně nedocházelo k chybovému hlášení, ověřte správné nastavení například načtením mimo systém.“

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail