S nachlazením do zaměstnání? V tuzemsku běžné

Chytit rýmu a kašel není v současnosti žádné umění. Sezona nachlazení totiž už pár měsíců běží naplno a bude ještě chvíli trvat, než začne slábnout. Přestože většině lidí vadí, když nachlazený kolega chodí do práce, místo aby se léčil doma a v zaměstnání neroznášel viry, dělají to samé. Ukázala to nejnovější studie výzkumné agentury STEM/MARK, iniciované značkou Sinulan forte.

Studie s názvem Jak řeší Češi a Slováci nachlazení proběhla v listopadu 2018 a zúčastnila se jí více než tisícovka respondentů (po 510 z každé země). Z výsledků pak jasně vyplynulo, že v případě nachlazení ani jeden národ nepatří zrovna k disciplinovaným. Takřka každý respondent, konkrétně 95 %, v průzkumu totiž uvedl, že jde alespoň někdy do práce s nachlazením, přičemž 33 % Čechů a 28 % Slováků pracuje s nachlazením vždy. A 8 % Čechů a 7 % Slováků pracuje i s horečkou a různými bolestmi dýchacího ústrojí.

Přestože jít do práce s nachlazením praktikuje plno lidí, když se se stejnými problémy do zaměstnání dostaví kolega, většině z nás to vadí. V průzkumu to uvedlo téměř 70 % respondentů, nicméně většina z nich nachlazenému kolegovi nic neřekne. Přestože výsledky průzkumu byly u nás i na Slovensku velmi podobné, v postoji ke smrkání na veřejnosti se přece jen odlišujeme. V České republice považuje smrkání na veřejnosti za neslušné 16 % lidí, na Slovensku pak 51 %.

Část průzkumu byla také zaměřena na to, jak Češi a Slováci nachlazení řeší. Jasně se ukázalo, že volí především samoléčbu a v prvních třech dnech nachlazení vyhledá lékaře pouze 10 % nemocných. Lékaře pak lidé ve větší míře vyhledají až tehdy, když samoléčba nezabírá. Na pití čaje sází v prvních dnech nachlazení 70 % lidí, 56 % užívá volně prodejné přípravky a 48 % vitaminy. Některý z takzvaných babských receptů – například cibuli s medem – volí 36 % nemocných. Tři čtvrtiny Čechů a Slováků užívají nosní přípravky. Pokud jde o Čechy, nejčastěji (21 % případů) jde o nosní kapky, 10 % pak volí nosní spreje se zvlhčovadly a 12 % Čechů uvedlo, že zároveň používá nosní spreje a mořskou/slanou vodu. Z průzkumu také vyplynulo, že stále mnoho lidí – více než třetina – si neuvědomuje, že dlouhodobé používání nosních přípravků s dekongescenčními účinky může vést k závislosti.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail