Taxík Maxík začal sloužit v dalších městech

Sociální taxislužbu s názvem Taxík Maxík, kterou do života uvedlo Konto Bariéry Nadace Charty 77 ve spolupráci s lékárnami Dr. Max, mohou nově využívat i občané Českého Těšína, Frýdlantu nad Ostravicí, Písku a Prahy 15. Taxík Maxík poprvé vyjel v roce 2016 v Prachaticích a Liberci. V dalších letech se k nim postupně přidaly Kutná Hora, Praha 5, Ústí nad Orlicí, Benešov, Most a Svitavy.

Financování projektu zajišťuje prodej produktů vlastní značky Dr. Max. Z každé prodané položky jde ve vymezeném období na speciální účel jedna koruna. Za takto shromážděné prostředky zakoupí Konto Bariéry nadace Charty 77 speciální mikrobusy, které pak poskytne městům či městským částem, respektive provozujícím organizacím. Loni se podařilo vyčlenit na službu 3 miliony korun.

„Jsme rádi, že se Taxík Maxík v novém roce rozjel vůbec poprvé i na Moravě, tady jsme cítili určitý dluh,“ říká ředitelka Konta Bariéry Božena Jirků.  Zájem seniorů o Taxík Maxík je ve všech koutech republiky obrovský, záleží ovšem na tom, jak se k této poptávce postaví radnice. Provozování v dané lokalitě musí také doporučit ambasadoři nadačního projektu SenSen – Senzační Senior. Díky němu má Konto Bariéry velmi dobrý přehled o potřebách starších obyvatel v nejrůznějších koutech Česka. Klíčky od vozidel si noví provozovatelé přebrali během adventního ceremoniálu v prostorách mezinárodního centra Pražská křižovatka. „Těší nás, že o sociální taxi je zájem a že stále můžeme pomáhat přicházet na svět něčemu, po čem je evidentní poptávka a co má smysl,“ říká generální ředitel sponzorující lékárenské sítě Daniel Horák. Lékárny Dr. Max nejenže poskytují prostředky na nákup vozidel, ale i na zahájení provozu služby.

Noví provozovatelé služby jsou různí. V Českém Těšíně ji zajišťuje místní Charita, ve Frýdlantu nad Ostravicí a v Písku střediska sociálních služeb a v Praze 15 Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci. Každý provozovatel si podmínky, za kterých službu poskytuje, upravuje individuálně. Může při tom těžit z nasbíraných zkušeností svých předchůdců. Od roku 2017 se uskutečňují setkání, během nichž si jak současné, tak i budoucí provozující organizace vyměňují řadu poznatků z praxe. Konkrétní nastavení pro danou lokalitu ovšem nejlépe odhadnou místní. Praxe prokázala, že některé věci je užitečné sjednotit, jiné je lepší stanovit specificky – například jízdní tarif; někde je poplatek za službu paušální jako v hromadné dopravě, jinde zvolili kilometrovou taxu.

Devadesát procent klientely speciální taxislužby tvoří lidé mezi pětasedmdesáti a osmdesáti lety, zbytek pasažérů představují handicapovaní a děti.

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail