Loni bylo u nás transplantováno 885 orgánů

Z údajů Koordinačního střediska transplantací vyplývá, že za loňský rok u nás lékaři transplantovali 885 orgánů. Nejčastěji šlo o výměnu ledviny, kterou získalo 508 lidí. Pětačtyřicet jich pocházelo od žijících dárců.

 

U většiny orgánů provedli lékaři více transplantací než v předchozím roce, mnohdy i nejvíce za posledních deset let. Rekordní byly například počty výměn ledvin, jater a slinivky břišní. Srdcí bylo transplantováno 74.Podle odborníků ovšem orgánů pro transplantace není dostatek. Například v případě jater se lékaři snaží jeden orgán rozdělit i několika pacientům.

Ze statistik také vyplývá, že meziročně ubylo lidí, kteří na nové orgány čekají. Na čekací listině bylo k letošnímu 6. lednu 775 pacientů. Nejčastěji potřebovali ledvinu (520), srdce (83), játra (74) či plíce (56). Na konci předloňského roku bylo na čekací listině 1171 osob.

Nejvíce orgánů v roce 2018 transplantovali v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny. Pacientům vyměnili 256 ledvin, 158 jaterních štěpů a 39 srdcí. Jako jediné pracoviště u nás transplantovali i dělohu a tenké střevo. Centrum v Brně se specializuje na transplantace srdce, jater a ledvin. Fakultní nemocnice v Motole pak na transplantace plic – loni jich operovali 42. Ledviny transplantují také v Hradci Králové, Plzni, Ostravě a v Olomouci.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail