Ukrajina zaznamenala rekordní počet případů spalniček

Více než 54 tisíc případů spalniček, z nichž 16 bylo smrtelných, zaznamenala Ukrajina v loňském roce. Jde o rekord v Evropě, jak uvedla agentura AFP s odvoláním na ukrajinské i mezinárodní zdravotní úřady.

Vzestup případů spalniček zaznamenalo více evropských zemí, ale počet 54 tisíc je rekordní nejen v Evropě, ale podle WHO představuje i ukrajinský rekord od dosažení nezávislosti v roce 1991. Současná epidemie spalniček na Ukrajině propukla již v roce 2017 a podle expertů souvisí s nízkým pokrytím populace očkováním. Podle tamního ministerstva zdravotnictví loni onemocnělo celkem 54 480 lidí, z toho 34 280 nezletilých. Nemoci podlehlo 16 lidí, z nichž 12 bylo nezletilých.

V roce 2016 proočkovanost proti spalničkám – pokud jde o první očkování kojenců – činila na Ukrajině podle UNICEF jen 42 procent, což byl třetí nejhorší výsledek na světě. Následující rok se toto číslo podle ministerstva zdravotnictví více než zdvojnásobilo a přesáhlo 93 procent. Za 11 měsíců loňského roku ale znovu spadlo na 84 procent. K tomu se přidává ´zpoždění´ nahromaděné z předchozích let: loni v červnu ministerstvo uvedlo, že přinejmenším jednu ze dvou dávek vakcíny nedostalo 760 000 dětí.

V České republice bylo podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) loni k 4. prosinci zaznamenáno asi o čtvrtinu více případů spalniček než za celý předchozí rok. Nemocných bylo už 182, kdežto předchozí rok jich bylo 142. „Jedním z hlavních faktorů, který tuto situaci ovlivňuje, je negativní postoj populace k očkování, a zejména k očkování proti spalničkám, který je zásadně ovlivněn antivakcinačními kampaněmi,“ řekla serveru Hlídací pes lékařka Kateřina Fabiánová z oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail