Dodržet novoroční předsevzetí se nám moc nedaří

Přelom starého a nového roku je obdobím bilancování a předsevzetí. Jak vyplynulo z průzkumu výživových poraden Naturhouse, v předsevzetích nejsme moc originální a většinou si stále přejeme pro sebe to samé. Byť šetření provedla pro rok 2017 renomovaná agentura STEM/MARK, která oslovila 500 respondentů, pro rok letošní je možné předpokládat výsledky obdobné.

 

Novoroční předsevzetí si podle průzkumu někdy dala více než polovina lidí, častěji ženy a mladší ročníky. Vedou vysokoškoláci. S rostoucím věkem pak důležitost přisuzovaná předsevzetím klesá. Třetina dotázaných je považuje za důležité pro realizaci svých plánů, pouze pětina dotázaných ho však dodrží. Nejdéle vydrží ta spojená s rodinou, nejrychleji pak lidé vzdávají předsevzetí přestat kouřit. Ženy svá novoroční předsevzetí vzdávají dříve než muži, téměř třetina během prvních pár dní.

Proč lidé často předsevzetí nedodrží, alespoň ta týkající se životního stylu? „Novoroční předsevzetí nevycházejí většinou proto, že je lidé neberou moc vážně. Je to už stereotyp. Důležité je mít silnou motivaci. Člověk by si neměl dávat nereálné cíle, například že zhubne 10 kilogramů za měsíc,“ míní Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně Naturhouse s tím, že pomoci s motivací může třeba rodina a přátele.

Novoroční předsevzetí bývají obecně zaměřená na nápravu životního stylu. Jak průzkum odhalil, především ženy chtějí začít hubnout (74 %), zdravě jíst (62 %) a lépe dodržovat pitný režim (36 %). Muži se častěji zaměřují na omezení alkoholu (13 %) a kouření (32 %). Mladí do 29 let plánovali lépe dodržovat pitný režim (39 %), naučit se cizí jazyk (30 %) a více spát (23 %). Lidé mezi 30 až 44 lety se chtěli více věnovat rodině (22 %). Začít hubnout bylo nejčastější předsevzetí mezi dotázanými obecně (61 %), následovalo zdravé stravování (53 %) a častější sportování (47 %).

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail