Univerzita Karlova prodala vynalezené látky proti TBC

Americká společnost SvenoxPharmaceuticals LLC prostřednictvím nedávno založené dceřiné společnosti Univerzity Karlovy Charles University Innovations Prague odkoupila od Farmaceutické fakulty UK patentovou přihlášku na nově vynalezené látky proti tuberkulóze. Firma se podle smlouvy postará o následný vývoj léčiva z těchto látek.

V případě úspěchu vynalezeného léčiva bude mít Univerzita Karlova (UK) finanční podíl na výnosech z léků. Výši částky, za kterou UK látky prodala, škola nezveřejnila. „Doufáme, že výsledky výzkumu prováděného na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové přispějí k boji s touto ve světě stále velmi rozšířenou infekční chorobou,“ sdělil prof. Alexandr Hrabálek, vedoucí týmu, který na fakultě výzkum látek proti tuberkulóze prováděl. V tuzemsku mají počty nemocných tuberkulózou trvalou klesající tendenci od 1900 v roce 1990 až po loňských 505. Ve světě ale tato nemoc podle Světové zdravotnické organizace (WHO) stále patří k hlavním příčinám úmrtí. Denně na tuberkulózu umírají po celém světě tisíce lidí.

„Koupě patentu nám otevírá cestu podílet se na zajímavém výzkumu s velkým potenciálem pro účinnější a bezpečnější formu léčby této choroby,“ uvedl Richard Weinberg ze SvenoxPharmaceuticals. Vyvinuté léčivo by podle univerzity mělo být dostupné v USA i řadě států Evropské unie, Indii nebo v Jihoafrické republice.

Kolektiv pracovní skupiny profesora Hrabálka bude ve spolupráci s firmou SvenoxPharmaceuticals nadále pokračovat ve vývoji patentem chráněných látek, ale i dalších strukturně odlišných látek potenciálně využitelných v boji proti tuberkulóze. Jak poznamenal jeden z původců patentové přihlášky doc. Jaroslav Roh: „Tento úspěch pro nás znamená velkou motivaci do další práce na vývoji nových antituberkuloticky účinných látek. Je před námi ještě hodně dlouhá cesta s nejistým koncem.“

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail