Moderní prádelny pracují s nejnovějšími technologiemi

I tradiční odvětví jako například prádelnictví využívá moderní technologie v podobě čipů, které jsou nažehleny či našity v každém oděvu. Díky nim pracovník jedním zmáčknutím čtečky naskenuje až pět set kusů oděvů najednou.

Nejvyspělejší systém evidence využívá společnost Berendsen Part of Elis ve svých prádelnách ve Velkých Pavlovicích a ve Slavkově u Brna. Mezinárodní skupina Elis, která je společně s Berendsen po více než století součástí stejného oboru podnikání, se po loňské akvizici stala evropským lídrem v oblasti pronájmu textilního a hygienického servisního řešení. Jako jediná firma v ČR umí nabídnout také řešení pracovních oděvů i pro ultračisté provozy farmaceutických firem pracujících v nejvyšších třídách čistoty nebo v aseptickém prostředí.

„Naši zákazníci mají díky technologii čipování dokonalý přehled nejen o tom, kde se oděvy nacházejí, ale také v jaké fázi životního cyklu,“ říká Lukáš Kovačík, obchodní ředitel společnosti Berendsen Part of Elis. Čipy jsou opatřeny nejen montérky, ochranné či potravinářské oděvy, čepice, pláště či trička a mikiny, ale i další položky, které procházejí praním, například rohože.

Systém standardně využívají všichni zákazníci, což jsou většinou výrobní společnosti ze všech oborů, od potravinářství až po automobilový průmysl. Vyhodnocení pohybu prádla a jejich životního cyklu je k dispozici v režimu „just in time“, tedy k okamžitému stavu. Firma je z dat schopná rozpoznat nejen stupeň opotřebení prádla, ale také kdy bylo naposledy prané.

Systém sledování oděvů byl vyvinut týmem odborníků společností Berendsen ve Švédsku, který zajišťuje i jeho údržbu. Stojí na nové UHF (ultra high frequency) vysokofrekvenční čipové technologii. Díky jejím vlastnostem je možné multiskenování, hromadné načtení oděvů, které mimo jiné významně ovlivňuje rychlost inventury. Zatímco dříve trvala několik dní, dnes zabere dvě hodiny a dá se udělat i u zákazníka. Výrobce garantuje jako minimální životnost 200 pracích cyklů u každého čipu, v praxi ovšem vydrží mnohem déle.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail