Rozdíly kupní síly v rámci ČR se mírně snižují

Výroční analýza společnosti GfK Kupní síla 2018 mapuje nerovnoměrnost úrovně výše disponibilních příjmů obyvatel jednotlivých částí republiky. Přes existující rozdíly je z porovnání zřejmé, že rozdíly mezi jednotlivými obcemi či regiony se postupně mírně snižují a že nejsou zdaleka tak vysoké jako ve většině evropských zemí.

Nejvyšší kupní sílu na obyvatele v rámci České republiky lze dlouhodobě zaznamenat v Praze, kde v roce 2018 dosahovala 128,7 procenta celostátního průměru, nejnižší v Moravskoslezském kraji (89,2 procenta).

Průměr České republiky převyšuje především Praha a centrální Čechy, severovýchodní část Plzeňského kraje, centrální části Jihomoravského a Libereckého kraje a dále i většina metropolí ostatních regionů. Jediným z krajů, kde ani jedna obec nepřevyšuje z hlediska kupní síly celostátní průměr, je Moravskoslezský kraj. Nejnižší úroveň kupní síly mezi okresy vykazuje Bruntál.

Rozdíl mezi regionem s nejvyšší a nejnižší relativní kupní silou (Praha vs. Moravskoslezský kraj) činí v České republice 39,5 procenta. Meziročně se tento procentuální rozdíl v kupní síle snížil o 2 procenta. Praha a okolí tak rok od roku mírně ztrácí svou dominanci ve prospěch regionů. Nejde však o nijak dramatickou změnu, protože i v Praze a středních Čechách rostla kupní síla velmi výrazně, nicméně výraznější růst kupní síly regionů, pokud se potvrdí i v dalších letech, bude pro rozvoj ekonomiky a životní úrovně Česka rozhodně dobrou zprávou.

Mezi 10 obcemi s nejvyšší kupní silou na obyvatele je celkem 9 středočeských obcí (například Chýně, Šestajovice, Rudná, Roztoky) a hlavní město Praha. Na opačném pólu mezi desítkou nejchudších obcí najdeme zejména lokality z Ústeckého a Moravskoslezského regionu (kupříkladu Jiříkov, Trmice, Obrnice).

Republikového průměru dosahuje celkem 23 procent obcí, což znamená, že více než  75 procent českých obcí je z hlediska indexu kupní síly podprůměrných.  Median, čili hranice mezi polovinou obcí s vyšší kupní silou a polovinou obcí s nižší kupní silou, dosahuje hodnoty 93,7 při celostátním průměru 100.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail