Lékárníci se opět zapojí do osvěty ohledně antibiotik

Na 18. listopad každoročně připadá Evropský antibiotický den. Jde o iniciativu zaměřenou na laickou i odbornou veřejnost. Jejím hlavním cílem je napomoci k zodpovědnému zacházení s antibiotiky a upozornit na rizika spojená s jejich nevhodným užíváním.

Mezi českými pacienty koluje o antibiotikách mnoho mýtů. Neznalost vede ke zbytečným obavám z jejich užívání, nebo naopak k jejich silnému nadužívání. Podle lékárníků jde o extrémní přístupy, které mohou mít neblahé následky nejen pro zdraví samotných pacientů, ale i pro další generace. Česká lékárnická komora se s vlastní osvětovou akcí Antibiotický týden v lékárnách letos již podeváté připojuje k Evropskému antibiotickému dni.

Podle výsledků loňského průzkumu lékárnické komory se každý pátý pacient mylně domnívá, že antibiotika účinkují proti chřipce, nachlazení či viróze. Osvěta v této oblasti je tedy stále potřebná, čemuž by měli napomoci i samotní lékárníci. Do letošní kampaně se zapojilo více než 1100 lékáren po celé České republice. V období od 19. do 25. listopadu 2018 budou lékárníci pacientům v lékárnách připomínat, jak užívat antibiotika správně. Veřejnosti budou k dispozici praktické letáčky s důležitými informacemi o užívání i uchovávání antibiotik. Nejbližší lékárnu zapojenou do letošní kampaně je možné najít i prostřednictvím aplikace Lékárny v ČR, která je ke stažení zdarma.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail