Přípravek Antabus se nesmí vyvážet

Na základě oznámení Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) zakázalo Ministerstvo zdravotnictví ČR distribuci léčivého přípravku Antabus tbl eff (Actavis) do zahraničí.

Ministerstvo obdrželo dne 31. 10. 2018 oznámení od SÚKL o záměru distribuovat do zahraničí léčivý přípravek Antabus v celkovém množství 600 balení, a to v šesti termínech vždy po 100 baleních. Vzhledem k tomu, že jde o přípravek ze seznamu léčivých přípravků, jejichž distribuci do zahraničí mají distributoři povinnost hlásit lékovému ústavu a plánovaný vývoz by mohl způsobit, že jeho aktuální zásoba, která vystačí do konce roku 2018, by se snížila natolik, že by nedostatečně pokryla potřeby českých pacientů, vydalo ministerstvo zdravotnictví opatření obecné povahy, kterým zakazuje vývoz tohoto přípravku.

Plánovaný vývoz představuje 17,6 % průměrné dodávky za jeden měsíc v období leden až září 2018. Z hlediska použití v terapeutické praxi se v případě přípravku Antabus jedná o léčivý přípravek významný pro poskytování zdravotních služeb v České republice zejména s ohledem na skutečnost, že jde o lék nenahraditelný, protože na českém trhu není dostupný jiný léčivý přípravek s obsahem léčivé látky disulfiram nebo s léčivou látkou s obdobným mechanismem účinku a obdobnými indikacemi.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail