Chystá se celosvětová kampaň měření tepu v lékárnách

Od 19. do 25. listopadu bude probíhat celosvětová kampaň Měření tepové frekvence v lékárnách 2018, jejíž hlavním cílem je zvýšit povědomí o možnostech a smyslu monitoringu pulzu pro záchyt arytmií, včetně fibrilace síní, u pacientů v lékárně a zajistit, aby si pacienti mohli ověřit vlastní pulz doma.

Fibrilace síní (FS) je nejčastěji se vyskytující arytmií. V roce 2010 činil celosvětový odhad počtu mužů s FS 20,9 milionu, odhad počtu žen 12,6 milionu. Očekává se, že do roku 2030 vzroste počet pacientů s FS v Evropské unii na 14 až 17 milionů. Odborníci navíc předpokládají, že existuje celá řada lidí, u nichž nebylo toto onemocnění doposud diagnostikováno. Proto Česká farmaceutická společnost ČLS JEP zve lékárníky k účasti na celosvětové kampani Měření tepové frekvence v lékárnách 2018, která bude probíhat od 19. do 25. listopadu. Tento projekt zaštiťuje několik odborných organizací (Arrhythmia Alliance, Atrial Fibrillation Association, International Pharmacists for Anticoagulation Care Taskforce) z několika zemí světa. Jeho hlavním cílem je zvýšit povědomí o možnostech a smyslu monitoringu pulzu pro záchyt arytmií, včetně fibrilace síní, u pacientů v lékárně a zajistit, aby si pacienti mohli ověřit vlastní pulz doma.

Jde o velmi jednoduchý způsob screeningu, který může být prováděn v lékárně i za běžného provozu. Účastníci kampaně budou podle své preference vyškoleni buď formou osobního setkání, nebo elektronické konference. K dispozici bude instruktážní video, prezentace s odbornou tématikou, materiály pro lékárníky a edukační materiály pro pacienty.

Více informací na https://www.cfs-cls.cz/Sekce/Sekce-lekarenstvi/

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail