Centrální úložiště eReceptů prošlo bezpečnostním testem

Centrální úložiště elektronických receptů (CÚeR), které provozuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), prošlo plánovaným tříměsíčním bezpečnostním testováním. Testy proběhly ve spolupráci s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Jak upozornila tisková mluvčí SÚKL Mgr. Barbora Peterová, během testování, které trvalo tři měsíce, nebyly zaznamenány významné problémy. Výsledkem jsou ale i přesto doporučení k ještě lepšímu zabezpečení.

„Pracovníci z NÚKIB zvolili na naši žádost a doporučení dny a časy, kdy je provoz v lékařských ordinacích a lékárnách nejmenší. Přesné termíny jsme samozřejmě neznali, protože jsme chtěli ověřit nejen funkčnost Centrálního úložiště elektronických receptů, ale také připravenost všech spolupracujících subjektů. Během bezpečnostního testování nedošlo ke ztrátě či poškození jakýchkoli dat SÚKL a do systémů SÚKL nevnikl žádný neoprávněný subjekt,“ uvedla ředitelka SÚKL Mgr. Irena Storová, která zároveň dodala, že výsledky testování jednoznačně potvrdily vysokou úroveň zabezpečení jejich systémů, tedy i centrálního úložiště

„Specialisté z NÚKIB přistupovali k testování maximálně důsledně a zároveň s odpovědností i vědomím, že testy probíhají za plného funkčního provozu úložiště. Významné narušení jeho dostupnosti či zpomalení odezvy by znamenalo omezení při používání eReceptu ze strany lékařů, lékárníků i pacientů,“ dodal Radek Holý z NÚKIB.

Na testování kybernetické bezpečnosti vybraných informačních a komunikačních systémů se SÚKL a NÚKIB dohodly letos v červnu. Cílem a účelem tohoto testování bylo zjistit případnou zranitelnost a slabiny zabezpečení počítačových systémů a sítí SÚKL. Možné dopady bezpečnostních testů byly oběma subjekty pečlivě připraveny tak, aby případné negativní důsledky byly minimální.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail