Probíhá projekt upozorňující na rizika chřipky

Projekt „Přežil jsem chřipku“ upozorňuje na nebezpečné následky tohoto onemocnění u jedné z nejohroženějších skupin – seniorů a lidí nad 60 let. Pod záštitou Rady seniorů ČR probíhá kampaň, která tuto ohroženou skupinu informuje o rizicích onemocnění a důležitosti očkování proti němu.

Chřipka ročně postihne asi 10 až 15 procent populace. Záludnost této globálně rozšířené nemoci spočívá v možných komplikacích, při kterých i při včasné intenzivní péči dochází k úmrtí u třetiny až poloviny pacientů, a to především seniorů. „Touto kampaní chceme upozornit na vážné důsledky chřipky a vyzvat nejohroženější skupiny k prevenci ve formě očkování,“ říká Dr. Zdeněk Pernes, předseda Rady seniorů ČR.

V České republice má chřipka každoročně na svědomí statisíce nemocných a v průměru až ve dvou tisících případů je jejím následkem smrt. Nejohroženější skupinou jsou malé děti, chronicky nemocní lidé a senioři. Nejúčinnější prevencí chřipky a jejích případných závažných komplikací je očkování. „Podstatou očkování je vytvoření protilátek proti chřipkovým antigenům, které jsou součástí očkovací látky. Antigenní složení chřipkových vakcín je každoročně upravováno podle doporučení Světové zdravotnické organizace, které je pro výrobce závazné,“ vysvětluje odborný garant kampaně doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA, FRCPS.

Součástí projektu je událost pro veřejnost, příběhová část a edukační videa. V první říjnový den byly jako symbol boje proti chřipce rozdávány vitaminy nabité pomeranče a zároveň probíhala volná edukace o samotném očkování proti chřipce. Nejvhodnějším obdobím pro vakcinaci je podzim – od října do listopadu. Na trhu existuje několik typů, mezi doporučované patří čtyřvalentní vakcína Vaxigrip Tetra, která umožňuje poskytnout širší ochranu proti virům chřipky. „Použití tetravalentních vakcín má za cíl redukci výskytu onemocnění chřipkou, snížit počet hospitalizací i počet úmrtí,“ uzavírá docent Maďar. Vážné následky chřipky pak vykreslí příběhy dvou seniorů, kteří kvůli onemocnění museli podstoupit hospitalizaci v nemocnici. Edukační videa s  docentem Rastislavem Maďarem budou umístěna na stránkách Rady seniorů a budou celou problematiku vysvětlovat a zároveň sloužit jako návod, jak se chřipce nejlépe bránit.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail