Vláda bude jednat o novele zákona o léčivech
Zdroj: vláda.cz

Ve středu 10. října je na programu schůze vlády i jednání o návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů. Na řadu tak přichází jednání o tolik diskutovaném lékovém záznamu pacienta.

Z materiálu zveřejněném na webu vlády vyplývá, že za deset let stoupl v tuzemsku 3,5krát počet hospitalizací v souvislosti s léky, tedy s chybami v dávkování nebo s jejich nežádoucí účinky. Desetkrát se zvýšil počet těch, které skončily úmrtím pacienta. Řada z nich se podle odborníků do evidence případů ale vůbec nedostane. Změnu situace si odborníci slibují od novely zákona o léčivech, která zavádí takzvaný lékový záznam, tedy soupis všech léků předepsaných pacientovi, který bude nově dostupný lékařům a lékárníkům. Vláda by o nové legislativní úpravě měla jednat na své schůzi 10. října 2018.

Data o nežádoucích příhodách v souvislosti s užíváním léků nejsou dosud systematicky sledována. Odborníci se proto domnívají, že se zaznamená jen část případů. Zejména takových, při nichž pacient skončí v nemocnici. „Od roku 2007 do roku 2017 došlo k více než 3,5násobnému nárůstu počtu hospitalizací v souvislosti s diagnózami nežádoucích účinků při léčebném použití léků nebo biologických látek a chyb v dávkování,“ píše se v uvedeném dokumentu. Jejich počet vzrostl z 1745 na 6021. Případy, které skončily smrtí pacienta, byť z různých příčin, přibyly desetkrát.

„Centrální úložiště díky elektronickým receptům obsahuje údaje o farmakoterapii jednotlivých pacientů, jejichž využití lékaři a farmaceuty při poskytování zdravotních služeb by mohlo významně zvýšit bezpečnost poskytované péče, a bylo by tak přínosem pro lékaře, pacienta i systém veřejného zdravotního pojištění,“ uvádí se v dokumentu. Lékový záznam se seznamem všech léků by měli lékaři a lékárníci vidět po předepsání receptu s lékem, nebo po zadání čísla pacientova občanského průkazu. Umožní to nová funkce elektronického receptu, která by měla fungovat od příštího roku. Speciální přístup budou mít záchranáři, lékárníkům se otevře jen na omezený čas, nebo také při zadání čísla občanského průkazu. Přístup ke svým záznamům bude moci pacient všem nebo vybraným lékařům či lékárníkům zakázat.

Lékový záznam je součástí eReceptu. Od ledna 2019 bude možné papírový recept vypsat jen ve výjimečných případech, jako je výpadek elektřiny, internetu nebo centrálního úložiště elektronických receptů, které spravuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ministerstvo zdravotnictví počítá s tím, že elektronicky evidováno bude přibližně 98 procent receptů. V současnosti je to asi 85 procent.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail